Rusza "Nowa Tradycja"!

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 18:12
Laureaci poprzednich festiwali, znakomici wykonawcy ludowi z Kurpi – to wszystko w koncercie inauguracyjnym XV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia.
Agata Siemaszko, laureatka Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia
Agata Siemaszko, laureatka Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego RadiaFoto: Grzegorz Śledź

W pierwszej części wystąpili: hafciarka, koronczarka i strażniczka tradycji Zofia Warych i równie zasłużona dla zachowania tradycji Marianna Bączek. Pojawił się pieśniarz młodszego pokolenia Adam Strug, który zajmuje się także piosenką autorską (liczne nagrody na krajowych festiwalach). Byli Bandysionki o niezwykłych, surowych głosach i niezmierzonym repertuarze oraz Śpiewacy z Zawad , kontynuujący tradycje założonego w 1930 roku pierwszego na Kurpiach zorganizowanego zespołu. Wreszcie - znakomity harmonista Jan Kania i jego kapela.

Więcej o wykonawcach można przeczytać w tym artykule

W drugiej części koncertu wystąpili laureaci konkursów, jakie przy okazji festiwali się odbywały. A zatem na estradzie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego pojawili się: Muzykanci , Swoją Drogą , Kwadrofonik oraz ubiegłoroczni zwycięzcy Agata Siemaszko i Kuba "Bobas" Wilk .

– Ubiegłoroczny występ był dla mnie strasznym stresem – wspomina zwyciężczyni 14. "Nowej Tradycji". – Program nie był przygotowany pod kątem konkursu. Z Kubą znamy się od lat, jest profesjonalnym muzykiem, przede wszystkim jazzmanem, a folkiem zajmuje się w mniejszym stopniu.

Niezwykły duet – śpiew i gitara basowa – powstał spontanicznie podczas nagrania w studiu basisty przy okazji innego zupełnie projektu... Agata Siemaszko wystąpi również, gościnnie, w sobotę z zespołem Mostar Sevdah Reunion.

Program

Muzyka Źródeł: Kurpie

Wyk. Zofia Warych, Marianna Bączek, Adam Strug, Śpiewaczki z Bandyś, Śpiewacy z Zawad, Jan Kania z kapelą

Koncert Jubileuszowy

Wyk. Kwadrofonik, Swoją Drogą, Muzykanci, Agata Siemaszko i Kuba "Bobas" Wilk

***

Z okazji 15. edycji festiwalu Polskie Radio wydało wyjątkową płytę : wybór najlepszych nagrań konkursowych, szczególną kronikę folkowego konkursu. Zobacz więcej

Czytaj także

XV Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 15:24
Transmisje codziennie od 17 do 20 maja. Koncerty do obejrzenia również na stronie internetowej Programu II Polskiego Radia!
rozwiń zwiń