Mozart i Haydn według Andrása Schiffa

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 12:12
W poniedziałkowej "Filharmonii Dwójki" wysłuchamy koncertu słynnego pianisty i dyrygenta. Artyście towarzyszyła Orkiestra Wieku Oświecenia, którą od fortepianu prowadził.
Andras Schiff podczas koncertu w Wielkiej Sali Filharmonii w St.Petersburgu, 19 września 2010 roku
Andras Schiff podczas koncertu w Wielkiej Sali Filharmonii w St.Petersburgu, 19 września 2010 roku Foto: Ruslan Shamukov/PAP/ITAR-TASS

Podczas występu muzyków zabrzmiały trzy utwory: Koncert fortepianowy Es-dur KV 271 „Jeunehomme” i Koncert fortepianowy c-moll KV 491 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Symfonia B-dur Hob. I.98 Josepha Haydna.

Urodzony w 1953 roku w Budapeszcie András Schiff zwrócił na siebie uwagę zwycięstwem w trzech konkursach: w roku 1974 wygrał Konkurs Muzyczny im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, a rok później - Konkurs Pianistyczny w Leeds i konkurs im. Ferenca Liszta w 1975. Zdobył też wiele innych nagród – między innymi, za najlepszy solowy występ instrumentalny. Dokonał wielu nagrań (na przykład, dla wytwórni Decca). Regularnie prowadził Orkiestrę Kameralną Europy, jak również inne zespoły. W roku 1999 utworzył sezonową orkiestrę kameralną, którą nazwał „Cappella Andrea Barca” (nazwa ta pochodzi od jego nazwiska – zarówno niemieckie słowo „Schiff”, jak i włoskie „barca” oznaczają po polsku „statek"). W 2001 artysta przyjął obywatelstwo brytyjskie.

Na audycję zaprasza Róża Światczyńska

15 kwietnia (poniedziałek), godz. 19.00

Czytaj także

Bach i Ewa, która uchroniła Pawła Huelle przed samobójstwem... (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2014 17:00
Do fascynacji talentem, osobowością i urodą Ewy Pobłockiej przyznali się w Dwójce Wojciech Michniewski, Paweł Szymański oraz Paweł Huelle. Jedna z najwybitniejszych polskich pianistek była gościem audycji "Five o'clock".
rozwiń zwiń