Polskie Radio
Section05
Franz Schubert

Alexandre Kantorow: recital, koncert i muzyka kameralna są jak boki trójkąta

- Z René Martin, dyrektorem festiwalu La Roque d'Anthéron, znamy się od dawna. Był jedną z pierwszych osób, które mi zaufały. Kiedy miałem zaledwie 16 lat, dał mi szansę na innym festiwalu, który organizuje - La Folle Journée. W tym roku poprosił mnie o to, bym zagospodarował cały wieczór, na który mogłem przygotować, cokolwiek chciałem - mówił w Dwójce francuski pianista Alexandre Kantorow.
Zobacz więcej na temat:  koncert Sinfonia Varsovia fortepian Dwójka MUZYKA Ludwig van Beethoven Franz Schubert Michał Dębski

DCz #619. Prof. Ewa Łętowska: z pieśniami Schuberta spotkamy się raz jeszcze

- Pierwszą audycję zaczęliśmy od "Małgorzaty przy kołowrotku". To również pieśń Schuberta do tekstu Goethego, a tym razem także chciałam rozpocząć od nagrań klasycznych. Dziś zaczynamy od "Erlköniga" Aleksandra Kipnisa, którego powinniśmy mieć we wdzięcznej pamięci w Polsce - mówiła w "Dużej czarnej" prof. Ewa Łętowska. Zapowiedziała także trzecie spotkanie w cyklu audycji poświęconych pieśniom austriackiego kompozytora.
Zobacz więcej na temat:  Franz Schubert Ewa Łętowska Dwójka Przemysław Psikuta pieśń

DCz #599 225. rocznica urodzin Franciszka Schuberta - kameralistyka

- Zgodnie z planem, kontynuujemy naszą podróż poprzez krainę muzyczną Franciszka Schuberta. Z okazji 225. rocznicy urodzin kompozytora chcemy odkurzyć trochę płyt, poprzeglądać nasze kolekcje pod kątem różnych ciekawych dzieł i ich interpretacji. Tym razem skupimy się na dziełach pomyślanych na wiolonczelę i skrzypce - mówił we wstępie audycji "Duża czarna" Przemysław Psikuta.
Zobacz więcej na temat:  Franz Schubert rocznica Dwójka muzyka klasyczna MUZYKA Przemysław Psikuta

Przepojona szczęściem muzyka Franciszka Schuberta

W piątek do zdobycia był album "Schubert - Symfonie nr 2 i 3, Kammerorchester Basel". Franciszek Schubert to jeden z najgenialniejszych kompozytorów romantycznych. Jego muzyka jest przepojona tęsknotą za szczęściem, miłością do człowieka i wzruszającą pochwałą życia. II Symfonia B-dur została skomponowana przez niego w 1815 roku, dwa miesiące później ukończył III Symfonię D-dur.
Zobacz więcej na temat:  Franz Schubert Płyta na Lato muzyka klasyczna Klaudia Baranowska