Polskie Radio
Section05
Ferenc Liszt

Thomas Sanderling: Europa Wschodnia to ważny wątek w historii muzyki

- Beethoven wyjechał z Bonn do Wiednia, ponieważ chciał studiować w Wiedniu. Podobnie było z Haydnem. Myślę, że wiele motywów z późnych symfonii Haydna ma swoje korzenie w Europie Wschodniej, a nawet na Bałkanach. Uważam, że geograficzna bliskość Europy Wschodniej jest ważną częścią historii niemieckiej muzyki - mówił w Dwójce dyrygent Thomas Sanderling.
Zobacz więcej na temat:  koncert Leonora Armellini Eufonie filharmonia narodowa Andrzej Panufnik koncerty koncerty w Polskim Radiu Joanna Grotkowska fortepian Dwójka Michał Dębski dyrygent

"Walc Mephisto" Franciszka Liszta i jego skomplikowana harmonika

Chyba każdy meloman słyszał wielokrotnie, jak skrzypek stroi instrument. Te trzy kwinty, które wówczas wybrzmiewają, tworzą dobrze nam znany akord - akord z początku "Walca Mephisto" Franciszka Liszta. W audycji "Upiór w eterze" przyjrzeliśmy się trudnej, ale niezwykle intrygującej harmonice wspomnianego utworu jednego z najwybitniejszych kompozytorów węgierskich.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Waldemar Malicki Dwójka

Zsolt Nagy: romantyzm jest zbieżny z ludzką naturą

- Ideały romantyczne leżą u podstaw tego, co nazywamy człowieczeństwem, i przemawiają do nas także dziś. W muzyce czy filozofii, mówiąc: romantyzm, myślimy głównie o wieku XIX, ale do idei charakterystycznych dla romantyzmu powracali także późniejsi twórcy - mówił w Dwójce węgierski dyrygent Zsolt Nagy, który poprowadził w piątek (19.11) koncert inauguracyjny 3. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Monika Zając koncert Węgry Europa Środkowo-Wschodnia MUZYKA Dwójka