Polskie Radio
Section05
Jan Sebastian Bach

Bach i Telemann na debiutanckiej płycie zespołu Très Animé

- Choć jesteśmy zróżnicowane wiekowo, to spotkałyśmy się na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Grałyśmy w różnych składach, w pewnym momencie doszło do wspólnego spotkania na scenie. Od pierwszego akordu poczułyśmy, że to jest wspaniałe brzmienie - mówiły w Dwójce flecistka Olga Musiał-Kurzawska i wiolonczelistka Martyna Jankowska.
Zobacz więcej na temat:  Jan Sebastian Bach Georg Philipp Telemann Dwójka Jakub Kukla

Bach i melodie wyrwane z ciemności

- Bach inspirował się nie tylko Marcinem Lutrem, ale również Frescobaldim, wykorzystując dwie piosenki uliczne w "Wariacjach goldbergowskich". Tak się kończy życie Jezusa z Nazaretu - wielką radością, bo zmartwychwstaniem, jak czytamy w Ewangeliach. Bach wykorzystał te dwie piosenki, żeby wyrazić ogromną, szaloną i miłosną radość - mówił w Dwójce prof. Józef Majewski, który w swoich badaniach przekonuje, że barokowy geniusz za pomocą muzyki potrafił mówić o sprawach najważniejszych więcej, niż da się wyrazić słowami. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Sebastian Bach muzyka klasyczna Dwójka Jakub Kukla muzyka dawna literatura

Szymon Bywalec: muzykę powinni oceniać fachowcy [ZOBACZ WIDEO]

- Część niedobrych rzeczy w muzyce wynika z tego, że boimy się dobrej, rzetelnej krytyki, takiej, która ma podstawy i argumenty. Dużo łatwiej jest nam mówić o wykonaniu symfonii Brahmsa niż muzyki nowej, gdyż w tym przypadku oceniamy głównie kompozycję. Tym powinni się zajmować fachowcy - mówił na antenie Dwójki znakomity dyrygent Szymon Bywalec.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Dwójka Andrzej Sułek Jan Sebastian Bach Andrzej Chłopecki

XXI Podlasie Jazz Festiwal. "Od lat występujemy z gwiazdami polskiego jazzu"

Już niebawem będzie miała miejsce 21. edycja jednego z najciekawszych i najpopularniejszych festiwali jazzowych we wschodniej Polsce - Podlasie Jazz Festiwal. - Od lat występujemy z gwiazdami polskiego jazzu, m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, z którym nagraliśmy wiele płyt - mówi na antenie radiowej Jedynki Jarosław Michaluk, dyrektor artystyczny festiwalu. Program 1 Polskiego Radia objął patronat nad wydarzeniem. 
Zobacz więcej na temat:  Jazz Podlasie muzyka klasyczna Jan Sebastian Bach Czesław Niemen

Festiwal w Dusznikach i zwycięzcy Konkursów Chopinowskich

77. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju rozpoczął się od recitali dwóch zwycięzców Konkursów Chopinowskich - Bruce’a Liu i Rafała Blechacza, wraz z którym wystąpiła Bomsori Kim. Koncert duetu zachwycił festiwalową publiczność, która nagrodziła wykonawców gorącą owacją. 
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Duszniki-Zdrój Bruce (Xiaoyu) Liu Rafał Blechacz Piotr Paleczny Wolfgang Amadeusz Mozart Jan Sebastian Bach