Polskie Radio
Section05
Paweł Huelle

Rok "Alicji w Krainie Czarów"

Alicja – tytułowa bohaterka jednej z najsłynniejszych powieści świata – w 2023 roku panowała w polskich teatrach. My przypomnieliśmy "Alicję w Krainie Snów", której premiera odbyła się w Teatrze Ateneum w Warszawie pod koniec 2022 roku. Kolejne premiery, to m.in. musical Wojciecha Kościelniaka w Teatrze Nowym w Słupsku, czy spektakl w Teatrze Narodowym w Warszawie pod tytułem "Alicji Kraina Czarów".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Barbara Marcinik Olga Sarzyńska Paweł Huelle Wawrzyniec Kostrzewski Wojciech Dorosz

Czułe momenty istnienia. Paweł Huelle o dzieciństwie, radiu, muzyce i sztuce pisania

"Pojechaliśmy z moim ojcem nad San. Czekaliśmy na prom. I tam były konie, zapach potu końskiego, była machorka, którą palili miejscowi, i ta rzeka, a po drugiej stronie były łąki. To był dla mnie czuły moment, dlatego, że był momentem zachwytu istnieniem. A bez tego nie ma dobrej literatury" - tak w jednej z Dwójkowych audycji opowiadał Paweł Huelle. Poeta, prozaik, autor słuchowisk i dramatów zmarł kilka dni temu w Gdańsku. Miał 66 lat.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Huelle Dorota Gacek literatura książki opowiadanie Dwójka

Pisarz z przypadku, który ukochał Gdańsk. Wspomnienie Pawła Huellego

Jak sam mówił, nie planował zostać pisarzem. Stał się jednak jednym z najważniejszych twórców literackich XXI wieku. Pochodził z Gdańska i właśnie to miasto stało się cichym bohaterem wielu jego książek. W poniedziałek (27 listopada) w wieku 66 lat zmarł Paweł Huelle - pisarz, poeta, wykładowca, dramatopisarz i krytyk literacki.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Paweł Huelle pisarz pisarze i poeci literatura książki

Paweł Huelle we wspomnieniach. "Dla piszących o Gdańsku był drogowskazem"

Paweł Huelle, pisarz, poeta i wykładowca, pochodził z Gdańska. Miasto to stało się cichym bohaterem wielu jego książek. - Używam tego miasta jako dekoracji do moich tekstów, ale denerwuję się, gdy ktoś mówi o mnie "pisarz gdański" - zaznaczał w jednej z archiwalnych rozmów. Zdaniem Izy Żukowskiej, dla osób piszących o Gdańsku Huelle "był drogowskazem".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Huelle literatura Martyna Podolska Iza Żukowska Gdańsk

"Dobra literatura jest sztuką pamięci". Paweł Huelle o życiu i pisaniu

Prozaik, poeta, dramatopisarz i krytyk literacki, znany przede wszystkim z powieści "Weiser Dawidek", zmarł 27 listopada 2023 roku w Gdańsku, mieście, z którym związany był przez całe życie i które było jednym z głównych tematów jego twórczości. Jako gość Polskiego Radia Paweł Huelle chętnie dzielił się ze słuchaczami refleksjami o literaturze i wspomnieniami ze swojego życia. Zapraszamy do wysłuchania rozmów z pisarzem.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Huelle historia Polski HISTORIA literatura książki KSIĄŻKA Gdańsk Żydzi Niemcy Kaszuby

"Jestem pisarzem polskim". Paweł Huelle o sobie

- Ja tutaj pracuję i używam tego miasta jako dekoracji do moich tekstów. Jednak zawsze denerwuję się i wkurzam, jak jakiś krytyk czy osoba prowadząca spotkanie ze mną mówi: "O! Pisarz gdański" - opowiada Paweł Huelle, prozaik i poeta pochodzący z Gdańska. Gość Programu 1 Polskiego Radia przyznaje również, że miłość bez muzyki nie istnieje, a w życiu najbardziej ceni przyjaźń.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Paweł Huelle Gdańsk

TPK: Wielkie Xięstwo Poezji i inne wakacyjne atrakcje

Od 30 czerwca do 2 lipca na polsko-litewskim pograniczu, w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, czyli w Dworze Miłosza oraz w Sejnach odbywa się święto poezji. Ośrodek Pogranicze tradycyjnie zaprosiło do Sejn i Krasnogrudy w dniu urodzin Czesława Miłosza (30.06.). 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Czesław Miłosz KULTURA Trójka Rok Romantyzmu Polskiego Litwa Adam Mickiewicz Krzysztof Czyżewski Paweł Huelle Gdynia

Prezydent Andrzej Duda wręczył Ordery Orła Białego. Wyróżnionymi działacz opozycji w PRL i historyk

Prezydent Andrzej Duda wręczył najwyższe odznaczenia państwowe Antoniemu Janowi Lenkiewiczowi i Antoniemu Libin-Liberze za wybitne osiągnięcia dla Rzeczypospolitej. Uroczystość, w obecności najwyższych władz państwowych, odbyła się na Zamku Królewskim w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Zamek Królewski Andrzej Duda Order Orła Białego Solidarność stan wojenny Antoni Lenkiewicz PRL Lech Kaczyński Samuel Beckett William Szekspir Zbigniew Mentzel Paweł Huelle Krzysztof Masłoń Konfederacja Polski Niepodległej (KPN)