Polskie Radio
Section05
Wolfgang Amadeusz Mozart

Marcin Zdunik: transkrypcja wiolonczelowa rzuca nowe światło na utwory Mozarta

- Praktyka transkrypcji utworu była w czasach Mozarta praktyką nagminną, bo często pojawiała się potrzeba, by szybko powstał utwór na niestandardowy skład, a ponieważ nie było czasu na stworzenie nowego dzieła, wówczas kompozycję istniejącą przerabiało się na dane instrumentarium. Poniekąd my też poszliśmy tym tropem - mówił w Dwójce wiolonczelista Marcin Zdunik, który wraz ze skrzypaczką Karoliną Nowotczyńską nagrał album "Mozart. Symphonies & Duo".
Zobacz więcej na temat:  Wolfgang Amadeusz Mozart Marcin Zdunik Jakub Kukla muzyka klasyczna Dwójka

Vaclav Luks: Mozart zaglądał trochę w nuty Myslivečka

- Inspiracja muzyką Myslivečka jest u Mozarta bardzo wyraźna. Trzeba bowiem pamiętać, że Mozart był kilkakrotnie we Włoszech i za każdym razem starał się o tę samą posadę, o którą walczył Josef Mysliveček, czyli o dyrekcję Opery San Carlo w Neapolu, która była wówczas największą sceną operową we Włoszech - mówił w Dwójce Vaclav Luks.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna dyrygent Wolfgang Amadeusz Mozart Dwójka Róża Światczyńska

Rusza IV Festiwal Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie

W roku obchodów 265. rocznicy urodzin i 230. rocznicy śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta to właśnie najmłodszy z wiedeńskich klasyków będzie głównym bohaterem festiwalu. Jego wybitną twórczość będzie można podziwiać w znakomitych interpretacjach solistów, zespołu wokalnego oraz Orkiestry Polskiej Opery Królewskiej na scenie Teatru Królewskiego i Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie, a także w Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska KULTURA Wolfgang Amadeusz Mozart

Long Long i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie [ZOBACZ WIDEO]

Long Long – znakomity tenor, laureat Nagrody Polskiego Radia na 10. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki – ponownie zagościł na polskiej scenie. Tym razem usłyszeliśmy go podczas koncertu, na którym wykonał arie m.in. z "Halki" czy "Strasznego Dworu". Artyście towarzyszyła Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy. Zobacz zapis wideo tego wyjątkowego koncertu!
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Stanisław Moniuszko Giuseppe Verdi Giacomo Puccini Wolfgang Amadeusz Mozart Michał Klauza koncert

30. Festiwal Mozartowski. Alicja Węgorzewska w PR24: crème de la crème Mozarta

- Muzyka jest jak język obcy. Gdy ją poznamy, to zaczniemy się poruszać w przestrzeniach, które początkowo wydają się być nieznane - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska. 7 maja Galą Mozart Night zainaugurowano 30. Festiwal Mozartowski w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Wolfgang Amadeusz Mozart muzyka klasyczna Alicja Węgorzewska KULTURA opera Warszawska Opera Kameralna