Warszawska Jesień: Andrzej Chłopecki in memoriam

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 22:00
Dziś w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert zadedykowany zmarłemu w zeszłym roku wybitnemu krytykowi muzycznemu Andrzejowi Chłopeckiemu. Zapraszamy na transmisję.

Andrzej Chłopecki był wielkim znawcą muzyki współczesnej, promotorem muzyki polskiej i animatorem życia muzycznego. Był niezastąpiony w swych ostrych i przenikliwych sądach, a jego charyzmatyczny głos przez lata rozbrzmiewał w radiowej Dwójce. Komponował komponowanie kompozytorów – mówiono o nim.

Od lat był związany z festiwalem Warszawska Jesień. Był członkiem komisji programowej tego festiwalu. Zmarł 23 września ubiegłego roku, podczas trwania poprzedniej odsłony imprezy.

Rok po tym smutnym wydarzeniu świat muzyczny podczas specjalnego koncertu złoży hołd Andrzejowi Chłopeckiemu. W trakcie tego specjalnego wieczoru na Warszawskiej Jesieni zabrzmią dzieła Onutė Narbutaitė, Martina Smolki, Marcina Bortonowskiego, Pawła Szymańskiego i Pawła Mykietyna. Ten ostatni przedstawi niezwykły pomysł: muzykę zarejestrowaną na woskowych wałkach i realizowaną przez fonografy.

Podczas koncertu zadedykowanego Andrzejowi Chłopeckiemu będziemy mogli usłyszeć Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy "AUKSO" pod dyrekcją Marka Mosia.

Program:

Marcin Bortnowski I morza już nie ma; Martin Smolka Łzy; Paweł Mykietyn Wax Music (pierwsze wykonanie w Polsce); Paweł Szymański Epilog (prawykonanie); Onutė Narbutaitė Melodia w Ogrodzie Oliwnym

wyk. Orkiestra "AUKSO" pod dyrekcją Marka Mosia.

Na koncert zapraszają Joanna Grotkowska i Małgorzata Pęcińska.

23 września (poniedziałek), godz. 19.30

Czytaj także

Mała Warszawska Jesień: problemem są dorośli

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 18:00
- Chcemy od zarania otrzaskiwać dzieci z brzmieniami muzyki współczesnej. W tym wypadku największą trudnością są nie one, ale dorośli - mówił w Dwójce Tadeusz Wielecki, dyrektor festiwalu Warszawska Jesień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Chłopecki - "samotny wilk" polskiej krytyki muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 18:00
"Nie był uwikłany w gry środowiskowe". "Jego publicystyka walczyła o wartości". "Jego działalność zastępowała pracę kilku nieistniejących organizacji" - tak w "Sezonie na Dwójkę" wybitnego publicystę muzycznego wspominali przyjaciele.
rozwiń zwiń