Frank Zappa - poważny prześmiewca

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 13:05
- Nawet będąc żartownisiem i parodystą Frank Zappa traktował muzykę bardzo poważnie - mówił w Dwójce muzyk Maciej Bączyk. O twórczości ekscentrycznego artysty rozmawialiśmy także z dziennikarzem Witkiem Górką.
Audio
  • Witek Górka i Maciej Bączyk opowiadają o twórczości Franka Zappy (Filharmonia Dwójki/Dwójka)
Frank Zappa podczas koncertu w Paryżu
Frank Zappa podczas koncertu w ParyżuFoto: Wikipedia/Jean-Luc

Z gośćmi rozmawialiśmy w przerwie transmisji koncertu, na którym Ensemble Modern wykonał najlepsze fragmenty albumów "The Yellow Shark" oraz "Greggery Peccary & Other Persuasions". Witek Górka, znawca twórczości Franka Zappy, mówił, że trudno zdefiniować tego artystę. - Według mnie to jeden z największych kompozytorów XX w. - wyznał. - Oczywiście to człowiek z mentalnością i sposobem zachowania rockmana, muzykę jednak od samego początku traktował bardzo poważnie, choć zarazem, paradoksalnie, bardzo niepoważnie - dodał.

Dowodem na to był pierwszy publiczny występ Zappy w 1959 r., czyli telewizyjny "koncert na rower". - Ten występ przez lata ciążył nad odbiorem jego sztuki - mówił Witek Górka. - Traktowano Zappę jako komika, mimo że później współpracował z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną i wieloma najpoważniejszymi twórcami z kręgu muzyki poważnej - opowiadał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Witkiem Górką i Maciejem Bączykiem, muzykiem związanym z wrocławską Grupą Plastyczną im. Franka Zappy, założoną w 1992 r. przez prof. Pawła Wojasa, absolwenta Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Z gośćmi rozmawiali Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński.

Zobacz więcej na temat: Frank Zappa Sacrum Profanum
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

XI Sacrum Profanum: Od Lutosławskiego do Zappy

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 13:00
Krakowski festiwal przyzwyczaił nas do zderzania ze sobą różnych muzycznych światów. Tegoroczna edycja pod tym względem zapowiadana jest jako najbardziej eklektyczna ze wszystkich dotychczasowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bang on a Can - "terenowe dźwięki" w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 16:32
Zespół Bang on a Can All-Stars zaprezentował na festiwalu Sacrum Profanum swój najnowszy projekt - "Field recordings". Rozmawialiśmy z muzykami grupy o ich muzyce i festiwalowym koncercie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Carlo Boccadoro: trudna muzyka nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 21:00
- Ludzie zrozumieją nawet najtrudniejszą muzykę, jeśli opowie się im, o co w niej chodzi - mówił w Dwójce Carlo Boccadoro, dyrygent zespołu Sentieri Selvaggi, który wystąpił na festiwalu Sacrum Profanum
rozwiń zwiń