XI Sacrum Profanum: Od Lutosławskiego do Zappy

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 13:00
Krakowski festiwal przyzwyczaił nas do zderzania ze sobą różnych muzycznych światów. Tegoroczna edycja pod tym względem zapowiadana jest jako najbardziej eklektyczna ze wszystkich dotychczasowych.
XI Sacrum Profanum: Od Lutosławskiego do Zappy
Foto: materiały prasowe

Po raz pierwszy w historii festiwal zapowiedział, i to blisko trzy miesiące wcześniej, koncert światowej super gwiazdy – zespołu Portishead (25 czerwca), później zmieniono logotyp, część koncertów zaplanowano w ścisłym centrum miasta (zamiast do nowohuckiego Teatru Łaźnia Nowa organizatorzy zapraszają do Małopolskiego Ogrodu Sztuki) i wreszcie – co najważniejsze - festiwal zaskoczył fanów tegorocznym programem. I tylko jedno się nie zmienia: Sacrum Profanum to bez wątpienia jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń na świecie! Zapraszamy do Krakowa od 15 do 22 września!
Co czeka fanów muzyki w tym roku?
INAUGURACJA – 15 września, godz. 19.00
Arcydzieło minimalizmu, krautrock 2.0 i futurystyczna, grająca instalacja – inauguracja festiwalu Sacrum Profanum jeszcze nigdy nie była tak wielobarwna. 15 września, o godz. 19.00 zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na koncert TRANCE/PULSE!
Najnowsza kompozycja Tyondai’a Braxtona, byłego lidera Battles okrzykniętego przyszłością muzyki poważnej, i dwa projekty liderów Portishead – Adriana Utley’a i Geoffa Barrowa czerpiące inspirację z partytur Terry’ego Riley’a, Johna Cage’a czy Karlheinza Stockhausena – złożą się na jeden z najbardziej niezwykłych koncertów w historii Sacrum Profanum. Po raz kolejny udowodnimy jak wielki wpływ na współczesną scenę muzyczną i na zainteresowania alternatywnych muzyków miały eksperymenty czołowych przedstawicieli awangardowej i minimalistycznej muzyki XX wieku, a także pokażemy kierunki rozwoju muzyki najnowszej. To trzygodzinna podróż w nowo odczytaną przeszłość i daleką przyszłość. Przedsięwzięcie bez precedensu – poleca i zachęca Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu.
Koncert będzie składał się z trzech części.
Terry Riley: In C - Adrian Utley Guitar Orchestra
godz. 19.00-20.00
Pierwsza wielka kompozycja minimalizmu – In C Terry’ego Riley’a otworzy tegoroczny festiwal Sacrum Profanum. Dzieło amerykańskiego kompozytora to jeden z najważniejszych dwudziestowiecznych utworów, dzięki formalnej prostocie wciąż zaskakujący niewyczerpaną liczbą interpretacji. To tylko jedna strona partytury, zawierająca 53 nieskomplikowane i niedługie muzyczne frazy, czasem ograniczające się wręcz do dwóch dźwięków.
Adrian Utley chciał, żeby podczas koncertu inaugurującego tegoroczną edycję festiwalu Sacrum Profanum, u jego boku zagrali także lokalni i krajowi artyści. Do wspólnego grania zaprosił Tymona Tymańskiego, Marcina Gałązkę, Macieja Cieślaka, Patricka The Pan, Michała Dymnego, Piotra Orzechowskiego i Piotra Aleksandra Nowaka.

Tyondai Braxton – HIVE
godz. 20.00-20.50
Kiedy Tyondai Braxton w 2010 roku opuszczał uwielbianą przez publiczność i krytyków alternatywną formacją Battles, fani grupy zastanawiali się nie tylko, jak zespół poradzi sobie bez jego artystycznego wkładu, ale również, czy gitarzysta i wokalista grupy udźwignie trudy solowej kariery. Zbędna troska – nie minęły dwa lata, a Braxtona okrzyknięto „przyszłością muzyki poważnej”. Więcej o koncercie: http://www.sacrumprofanum.com/pl/3/669/670/trancepulse

Beak>
godz. 20.50-22.00
- Ja tylko chciałem tworzyć interesującą muzykę – wyjawił kiedyś swoje motywacje Geoff Barrow, lider bristolskiej formacji Portishead. Nie z Portishead przyjeżdża jednak Barrow na Sacrum Profanum we wrześniu – bo koncert jego macierzystej formacji zobaczyliśmy w Krakowie 25 czerwca – ale na czele grupy BEAK>. To trio, powołane do życia w 2009 roku przez Barrowa oraz Billy’ego Fullera (Fuzz Against Junk) i Matta Williamsa (Team Brick). Oba wydane do tej pory albumy grupy – Beak> i >> – są próbami powrotu do czasów, kiedy muzyka rockowa wciąż była kreatywna i świeża, gdy podejmowała twórczy dialog z muzyką współczesną, z eksperymentami Stockhausena i Cage’a.  Więcej o koncercie: http://www.sacrumprofanum.com/pl/3/669/670/trancepulse
***
2. KONCERT KLASYCZNE (W MAŁOPOLSKIM OGRODZIE SZTUKI  I HALI OCYNOWNI ARCELORMITTAL POLAND)– 16-21 września

To będzie nowe otwarcie i wydarzenie jakiego w Polsce jeszcze nie było. W ramach festiwalu Sacrum Profanum zapraszamy na sześć koncertów, w których klasyka będzie mieszać się z rockiem, ambientem i popem, a w roli głównej zabrzmi muzyka stworzona przez największych artystów naszych czasów: Briana Eno, Laurie Anderson czy Aphex Twina.
Festiwal Sacrum Profanum zawsze miał ambicję zacierania granic pomiędzy klasyką a rozrywką. To w Krakowie dochodziło do niezwykłych spotkań artystów sceny alternatywnej i elektronicznej z mistrzami tzw. muzyki poważnej. W tym roku pokażemy projekty, które zdefiniują na nowo Sacrum Profanum – zapowiada Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu. - Festiwal, w którym jeszcze wyraźniej będą mieszały się elementy klasyki, rocka, ambientu czy popu. Gdzie muzyka Franka Zappy, Briana Eno, Aphex Twina, Laurie Anderson, Autechre czy Venetian Snares w synergii funkcjonować będzie obok twórczości Steve'a Reicha, Philipa Glassa czy Michaela Daugherty'ego. A to wszystko w ujęciu najlepszych zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki współczesnej - Ensemble Modern, Bang on a Can All-Stars, Alarm Will Sound, Sō Percussion i Sentieri selvaggi. Serdecznie zapraszam do poznania nowego Sacrum Profanum.

16 września 2013, g. 20:00
Małopolski Ogród Sztuki (ul. Rajska 12)
Brian Eno – Music for Airports
Michael Gordon – Julia Wolfe – David Lang – Evan Ziporyn
Wykonawcy: Bang on a Can All-Stars

17 września 2013, g. 20:00
Małopolski Ogród Sztuki (ul. Rajska 12)
Field Recordings
Tyondai Braxton – Mira Calix – Bryce Dessner – Laurie Anderson – Johann Johannsson – Christian Marclay i in.
Wykonawcy: Bang on a Can All-Stars

18 września 2013, g. 20:00
Małopolski Ogród Sztuki (ul. Rajska 12)
Americana
Steve Reich – Philip Glass – Laurie Anderson – Michael Daugherty
Wykonawcy: Sentieri Selvaggi, Carlo Boccadoro – dyrygent

19 września 2013, g. 20:00
Małopolski Ogród Sztuki (ul. Rajska 12)
Where (we) Live
Wykonawcy: Grey McMurray, Sō Percussion

20 września 2013, g. 20:00
Małopolski Ogród Sztuki (ul. Rajska 12)
Acoustica
Aphex Twin – Autechre – Venetian Snares – Tyondai Braxton
Wykonawcy: Alarm Will Sound, Alan Pierson – dyrygent

21 września 2013, g. 20:00
Hala ocynowni ArcelorMittal Poland (ul. Ujastek 1)
Frank Zappa – The Yellow Shark / The Adventures of Greggery Peccary
Wykonawcy: Ensemble Modern, Jonathan Stockhammer – dyrygent
***
3. FINAŁ FESTIWALU – KONCERT POLISH ICONS 2. LUTOSŁAWSKI (HALA OCYNOWNI ARCELORMITTAL POLAND) godz. 18.00
Po ogromnym sukcesie zeszłorocznego koncertu Polish Icons, nagrodzonego m.in. tytułem Kulturalnego Odlotu w plebiscycie Gazety Wyborczej, w tym roku fanów Sacrum Profanum czeka druga odsłona projektu. Jej bohaterem będzie Witold Lutosławski. Na scenie w hali ocynowni ArcelorMittal Poland, z utworami mistrza zmierzą się artyści związani m.in. z kultowymi wytwórniami płytowymi Ninja Tune i WARP: Clark, Oneohtrix Point Never, Mira Calix, Emika i Skalpel. Koncert rozpocznie się o godz. 18.00.
Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu: Kiedy w zeszłym roku inaugurowaliśmy na Sacrum Profanum projekt Polish Icons nie spodziewaliśmy się aż tak pozytywnego oddźwięku wśród publiczności. To właśnie wtedy na jednej scenie spotkał się Kronos Quartet z reaktywowanym po latach duetem Skalpel, a także z innymi artystami wytwórni Ninja Tune, przedstawiając niezwykłe aranżacje twórczości Pendereckiego, Lutosławskiego, Kilara i Góreckiego.
W tym roku - Roku Witolda Lutosławskiego - postanowiliśmy kontynuować cykl i przedstawić wykonawcom sceny elektronicznej jego dwie kompozycje: Muzykę żałobną oraz Preludia i fugę. Nasze zaproszenie przyjęli Clark, Oneohtrix Point Never, Mira Calix, Emika i Skalpel. Efekty ich przygody z muzyką celebrującego 100. rocznicę urodzin kompozytora, a także spotkania z AUKSO Orchestra pod batutą Marka Mosia poznamy w projekcie Polish Icons 2. Lutosławski.
Projekt Polish Icons 2. Lutosławski będzie prezentacją repertuaru ikony muzyki polskiej XX wieku – Witolda Lutosławskiego w nowych, zaskakujących, odważnych aranżacjach przygotowanych przez artystów sceny elektronicznej i klubowej. Program zostanie oparty na dwóch utworach Witolda Lutosławskiego: Muzyka żałobna (1954-58) oraz Preludia i fuga (1970-72). Koncert złoży się z czterech części: każdą z nich otworzy AUKSO Orchestra prezentując oryginalną wersję wybranego utworu Witolda Lutosławskiego. Po niej, artyści sceny elektronicznej: Clark, Oneohtrix Point Never, Mira Calix, Emika i Skalpel zaprezentują remixy, opracowania lub utwory, dla których twórczość kompozytora będzie jedynie punktem wyjścia.
Bilety na koncerty tegorocznego festiwalu Sacrum Profanum można kupować za pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz w trzech punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11).
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Lutosławski 2013 - Promesa, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

/
Zobacz więcej na temat: Sacrum Profanum
Czytaj także

Sacrum Profanum wchodzi w zakręt: więcej rozrywki niż klasyki

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 10:00
Podczas koncertu monograficznego Marcina Stańczyka, przygotowywanego przez formację Bang on a Can All-Stars, zabrzmiało pięć utworów, większość z nich po raz pierwszy w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Nowak o swej muzyce

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 19:14
W poniedziałek, 10 września odbył się koncert kompozytorski Aleksandra Nowaka, cenionego kompozytora młodego pokolenia, oraz Aphexa Twina, jednego z najbardziej kontrowersyjnych twórców sceny elektronicznej.
rozwiń zwiń