Ari Brown: na debiut nigdy nie jest za późno

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 19:00
Gdyby chicagowski saksofonista i pianista Ari Brown nie był tak skromny, dziś pewnie wymienialibyśmy jego nazwisko jednym tchem obok nazwisk takich legend saksofonu jak Joe Henderson, Roscoe Mitchell czy Dave Liebman.
Audio
  • Ari Brown: na debiut nigdy nie jest za późno (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
Ari Brown
Ari Brown Foto: Lauren Deutsch/mat. prasowe festiwalu Made In Chicago

Czy można spojrzeć nieżyczliwym okiem na rozczulającą skłonność Browna do wspierania innych artystów, występy z Donaldem Byrdem, McCoyem Tynerem czy Elvinem Jonesem i jego własną dyskografię obejmującą - po ponad czterech dekadach aktywności scenicznej - zaledwie cztery płyty?

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z człowiekiem, który w Chicago jest żywą legendą, a gdzie indziej mało kto o nim słyszał. W "Rozmowach improwizowanych" Ari Brown opowiedział o swojej karierze (która dwukrotnie zawisła na włosku: po wypadku samochodowym i udarze) o trasach z Elvinem Jonesem i o tym, jak o mało nie został wyrzucony z jego zespołu.

Była też mowa o debiucie po pięćdziesiątce, solennej obietnicy skoncentrowania się na własnej twórczości po sześćdziesiątce i rozpoczęciu nauki gry na gitarze u progu ósmej dekady życia.

Z Arim Brownem rozmawiali Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński.

jamsession@polskieradio.pl

facebook.com/improwizowane

asz/mm

Zobacz więcej na temat: Jazz
Czytaj także

Jan Kopiński. Polak w Nottingham

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 10:00
O niespodziankach, jakie czekały na zachodnich muzyków grających trasy koncertowe w Polsce lat 80., o celtyckich echach w muzyce Alberta Aylera, o kolektywizacji ukraińskiej wsi - to tylko niektóre z tematów, które poruszyliśmy w rozmowie z Janem Kopinskim, znakomitym brytyjskim saksofonistą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakir Hussain: po narodzinach tata zamiast modlitwy wyśpiewał mi rytm

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 11:58
Nie ma drugiego tak biegłego w klasycznej muzyce Indii, a jednocześnie tak mocno związanego z jazzem tablisty jak Zakir Hussain. O tym, dlaczego nie został gwiazdą rocka, oraz o rytmicznych różnicach między Indiami a Zachodem, wirtuoz opowiadał w "Rozmowach improwizowanych".
rozwiń zwiń