X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gretchen Parlato: byłam jak gąbka

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 11:34
Krytycy zachwycają się jej ciepłą barwę głosu, choć nie to czyni z niej niepowtarzalne zjawisko.
Audio
  • Co łączy śpiew Gretchen Parlato z medytacją? Spotkanie z wokalistką jazzową Gretchen Parlato (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
Gretchen Parlato
Gretchen ParlatoFoto: materiały promocyjne

Wayne Shorter, Herbie Hancock, Kenny Barron, Esperanza Spalding, Terence Blanchard, Marcus Miller i Lionel Loueke – długa jest lista wybitnych jazzmanów, z którymi nagrywała wokalistka, Gretchen Parlato. Wielcy improwizatorzy lubią z nią współpracować, krytycy zaś zwracają uwagę na dar interpretacji, zmieniający każdą piosenkę w niezwykle oryginalne i osobiste wyznanie, a także na jedyne w swoim rodzaju, subtelne poczucie rytmu.

Gretchen Parlato wspominała w "Rozmowach Improwizowanych", że dorastała w domu, w którym rodzina zajmowała się muzyką i sztuką. Mała Gretchen nabierała przekonania, że muzyka jest dla niej czymś naturalnym. Czuła, że ma ją we krwi. Była jak gąbka i starała się naśladować każdy dźwięk, który słyszała. Miała dwa lata, gdy mama nagrała ją podczas kąpieli – podobno zawsze śpiewała w wannie – z perspektywy czasu ocenia to jako "słodką pamiątkę”. Już wtedy jej rodzice, którzy sami byli muzykami, stwierdzili u niej muzyczny potencjał. – Na szczęście miałam możliwość rozwijać się w tym kierunku – podkreśliła. Jej głos z tamtego okresu można znaleźć w jednym z nagranych przez nią utworów.

Wokalistka podkreśliła, że chociaż wielu krytyków uważa jej sposób śpiewania za "niewymuszony", to w rzeczywistości jest to myląca ocena. Parlato przyznała bowiem, że włożyła dużo pracy w swój śpiew. – Medytacja jest czymś, co nie wiąże się z wysiłkiem, w końcu siedzisz i nic nie robisz, nawet nie myślisz, tylko po prostu oddychasz. Jednak większość ludzi tego nie potrafi, bo coś bez przerwy się dzieje i ich rozprasza. Z moim śpiewem jest podobnie. Z jednej strony łatwo jest robić coś, co samo przychodzi, ale z drugiej, potrzeba dużo czasu i wysiłku zanim uznasz, że jest dobrze - tłumaczyła Gretchen Parlato.

Rozmawiali Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński.

jamsession@polskieradio.pl

facebook.com/improwizowane

pp

Zobacz więcej na temat: Jazz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mikromusic "Piękny koniec"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 04:00
Codziennie przed południem będziemy prezentować utwory z piątego studyjnego krążka zespołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nahorny nie odpoczywa

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 09:14
Polski muzyk jazzowy, pianista i kompozytor o swoich najbliższych planach zawodowych opowie w "Muzycznej Jedynce”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Don Ellis / Wojciech Karolak Trio

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 16:37
Dwójka poleca drugą płytę z radiowej serii Polish Radio Jazz Archives, która zawiera nagrania dokonane w sali Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas 5 Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree 1962.
rozwiń zwiń