X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tajemnicza moc muzyki Romów

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 10:00
W audycji zaprezentowaliśmy najważniejsze nurty i przejawy romskiej kultury muzycznej z całego świata.
Audio
  • Kuba Borysiak prezentuje muzykę Romów (Dwójka/Folk Express)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Muzyka Romów, inaczej muzyka cygańska, do Europy przywędrowała z Półwyspu Indyjskiego razem z przesiedleńcami podróżującymi przez Bliski Wschód i Bałkany.

Muzyka ta charakteryzuje się wykorzystaniem skal chromatycznych, biegłością wykonawczą, fenomentalną wprawą i wirtuozerią instrumentalistów. 

Jednym z najważniejszych ośrodków skupiających muzyków pochodzenia romskiego była na przykład Hiszpania, w której od XV wieku Romowie związani byli z tradycją kuglarzy, wędrówców, aktorów, wykonawców epickich pieśni romantycznych i miłosnych. To między innymi oni podtrzymywali na tamtych terenach tradycję flamenco.

Muzyka romska odcisnęła silne piętno na Węgrzech, gdzie od XVI wieku rozwijały się charakterystyczne cygańskie orkiestry smyczkowe, a także w Rosji - tam szczególnie popularne były romskie zespoły wokalne, dzięki którym Rosję podbiły stylizowane romanse cygańskie oraz tańce.

Jak muzyka Romów wędrowała po świecie? Kim byli najbardziej uznani wykonawny tej tradycji muzycznej? O tym słuchać można w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycjiFolk Express

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 29.12.2018

Godzina emisji: 15.30

at/jp


Zobacz więcej na temat: muzyka tradycyjna Kuba Borysiak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak