Tajemnicza moc muzyki Romów

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 10:00
W audycji zaprezentowaliśmy najważniejsze nurty i przejawy romskiej kultury muzycznej z całego świata.
Audio
  • Kuba Borysiak prezentuje muzykę Romów (Dwójka/Folk Express)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Muzyka Romów, inaczej muzyka cygańska, do Europy przywędrowała z Półwyspu Indyjskiego razem z przesiedleńcami podróżującymi przez Bliski Wschód i Bałkany.

Muzyka ta charakteryzuje się wykorzystaniem skal chromatycznych, biegłością wykonawczą, fenomentalną wprawą i wirtuozerią instrumentalistów. 

Jednym z najważniejszych ośrodków skupiających muzyków pochodzenia romskiego była na przykład Hiszpania, w której od XV wieku Romowie związani byli z tradycją kuglarzy, wędrówców, aktorów, wykonawców epickich pieśni romantycznych i miłosnych. To między innymi oni podtrzymywali na tamtych terenach tradycję flamenco.

Muzyka romska odcisnęła silne piętno na Węgrzech, gdzie od XVI wieku rozwijały się charakterystyczne cygańskie orkiestry smyczkowe, a także w Rosji - tam szczególnie popularne były romskie zespoły wokalne, dzięki którym Rosję podbiły stylizowane romanse cygańskie oraz tańce.

Jak muzyka Romów wędrowała po świecie? Kim byli najbardziej uznani wykonawny tej tradycji muzycznej? O tym słuchać można w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycjiFolk Express

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 29.12.2018

Godzina emisji: 15.30

at/jp


Zobacz więcej na temat: muzyka tradycyjna Kuba Borysiak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak