Polskie Radio
Section05
muzyka tradycyjna

Strój komunijny, jego symbolika i znaczenie antropologiczne

Maj kojarzy się wszystkim nie tylko z wiosną w rozkwicie, ale również zgodnie z naszą polską tradycją z okresem organizowania pierwszych komunii świętych. W tym roku jest nieco inaczej ze względu na pandemię koronawirusa i często te uroczystości zostały poprzesuwane. O historii stroju pierwszokomunijnego w "Poranku Dwójki" opowiadała Ewa Rossal, kustoszka Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek

Hohner, Turcja i Czerkiesi

Kaukaskie wydawnictwo Ored Recordings nie dało mi zapomnieć o sobie i bardzo dobrze. Kolejna ich płyta, która ukazała się kilka dni temu, jest szczególnym dokumentem. Tym razem ekipa Bulata Khalilova udała się do północnej Turcji, gdzie w czarnomorskim mieście Samsun i jego okolicach mieszka diaspora czerkieska, liczniejsza od populacji w stronach ojczystych. Jak się tam znaleźli?
Zobacz więcej na temat:  folk folklor world music muzyka tradycyjna recenzja Remigiusz Mazur-Hanaj

Jak te jaskółki

Wśród ptaków to jaskółkom chyba najbliżej do miana alter ego człowieka. Żyjemy w cieniu pożądania powrotu – do łona matki, do krainy dzieciństwa, do chmurnej durnej i wesołej młodości, do zdrowia, do pracy, do czasów „sprzed”, bo zawsze kiedyś był jakiś raj. Do domu, tak jak marynarze, którzy tatuowali sobie właśnie jaskółkę.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa muzyka tradycyjna Remigiusz Mazur-Hanaj antropologia felieton ptaki ptaki wędrowne