Polskie Radio
Section05
muzyka tradycyjna

Cztery strony Rawy

Andrzej Bieńkowski interesował się swego czasu zagadnieniem, jak daleko z miejsca swego zamieszkania wybierali się grać muzykanci. W tym celu wynajął nawet furmankę z wozem nie na gumowych, lecz drewnianych, okuwanych stalą kołach (czyli starego typu)! Chciał sprawdzić, ile taki pojazd, będący podstawowym środkiem transportu muzykantów, jest w stanie przejechać w ciągu godziny…
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski

Młodsza część ludzkości. Opowieść o Meksyku

Gościem Adama Struga była Aleksandra Synowiec – antropolożka, latynoamerykanistka, podróżniczka i pisarka. Zabierała słuchaczy w podróż po Meksyku, kraju, w którym przez długi czas mieszkała i, który przemierzyła podczas wielu wędrówek (w tym pieszych!). Antropolożka opowiedziała o specyficznej meksykańskiej duchowości i kulturze, o ważnej roli muzyki w życiu współczesnych Meksykanów. Nie zabrakło także latynoamerykańskich muzycznych perełek! 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Meksyk

Pastorałki od deski do deski. Ciąg dalszy podkarpackiego kolędowania

Po spotkaniu z folklorystą, Bartoszem Gałązką, po tygodniu wracamy na Podkarpacie! Kazimierz Rzemyk z Ujeznej (gmina Przeworsk) to kontynuator tradycji kolędniczych, wykonawca starych kolęd i pastorałek. Śpiewak, który został wyróżniony w konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (2020), mówił m.in. o źródłach starych pastorałek, czym jest "raj" i jak wygląda kolędowanie w gminie Przeworsk.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Muzyczne Źródła - Peppino Marotto, głos Sardynii

Peppino Marotto (1925-2007) był poetą, tradycyjnym śpiewakiem i lewicowym działaczem na rzecz autonomii Sardynii. Współpracował z włoskimi etnomuzykologami, zbierając i tłumacząc tradycyjne sardyńskie pieśni. Współtworzył także grupę śpiewaczą ze swojej miejscowości - Tenores di Orgosolo. W 2007 roku został zamordowany przez nieznanych sprawców.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna sardynia