Polskie Radio
Section05
muzyka tradycyjna

Na marginesie nagrań

- Zajeżdżam do wsi tym swoim trabantem, staję gdzieś w krzakach, żeby nie budzić zgorszenia i co widzę? Wieś wymarła. Nikogo. Pootwierane okna i drzwi. Wchodze do jednego domu, nikogo. Nawet pies nie szczeka. Coś się stało! Idę do drugiego, trzeciego… Byłem zaskoczony, zacząłem się krępować, żeby wchodzić. Nagle powiał wiatr… i z daleka, daleka przywiał śpiew. Nasłuchujemy. Słyszysz? Tak. Idziemy tam!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Tu nie trzeba jakichś sztuczności. Disco polo vs folklor na 61. Dniach Kolbergowskich

Relacja z 61. Dni Kolbergowskich to rozmowy z instrumentalistami i śpiewakami, uczestnikami przysuskiego przeglądu. Wśród tych rozmów pojawił się jeszcze jeden, istotny wątek… To obecność muzyki disco polo na Dniach Kolbergowskich. W tej “kontrowersyjnej” muzyce niektórzy chcieliby widzieć kontynuację muzyki ludowej i autentyczny wybór wiejskiej społeczności. Jak się jednak okazuje, wiejscy muzykanci nie do końca przepadają.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Jak nie grać Chopina? Rozmowa z Katarzyną Popową-Zydroń

W audycji „Chopin na ludowo” rozmawialiśmy z prof. Katarzyną Popową-Zydroń, pedagogiem, pianistką oraz przewodnicząca jury Eliminacji do Konkursu Chopinowskiego. Jak uczy swoich studentów grać Mazurki Chopina? Jak ważne dla lepszego zrozumienia źródeł inspiracji artysty są pierwowzory ludowe? Czy znajomość nagrań muzyki ludowej może pomóc w zrozumieniu mazurków Chopina?
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna chopin Kuba Borysiak

Na fali muzyki. Spotkanie z Maciejem Rychłym

„Zawsze mówiłem, że jestem z poznania, jestem Poznańczykiem. Ale muzyka ma tę właściwość, że jest falą – roznosi się, prowokuje nowe działania. Wystarczy wsłuchać się w tę falę i iść z nią tam, gdzie jest rezonans, tam podążać” – mówił bohater dzisiejszego magazynu „Źródła”, Maciej Rychły. Tegoroczny laureat opowiedział o swoim pojmowaniu muzyki, pracy. Zwrócił też uwagę na to, jak wiele Kaszuby mogą mieć wspólnego z Wielkopolską.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

To, co najlepsze. Młodość i muzyka!

Przed Świętem Dzieci Gór (18 lipca) spotykamy się z góralskimi mistrzami i uczniami. Są to Piotr Majerczyk z uczniem Adamem Czyszczoniem, którzy grają na dudach i złóbcokach, oraz o nich opowiadają, śpiewają nam Maria Motyka z Koniakowa wraz z uczennicami Anią i Madzią oraz Tobiasz Krzysztof z Mszany Górnej z uczniem Jakubem Kuczajem grają za skrzypcach.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma

Karol Stoch-Waka i Jan Krzysiak

Muzykę góralską po raz pierwszy nagrał w 1904 etnograf Roman Zawiliński, używając fonografu Edisona wyposażonego w wałki woskowe. Z nich ostały się tylko dwa. w 1914 roku dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Juliusz Zborowski dokonał kolejnych nagrań, większość wałków z tymi nagraniami przetrwała i można z nich odtworzyć muzykę - opowiadał w najnowszym odcinku podcastu Krzysztof Trebunia-Tutka.
Zobacz więcej na temat:  Podhale Krzysztof Trebunia-Tutka Kuba Borysiak legendy kultura ludowa góralska muzyka muzyka tradycyjna tradycja