Polskie Radio
Section05
muzyka tradycyjna

„Śpiewak na Przybysławiu”, wspomnienie Tadeusza Bartczaka

„Był śpiewakiem idealnym na nastrój weselny. Osobowością wybitną, obdarzoną nadzwyczajną pamięcią i sympatyczną witalnością”, pisał o Tadeuszu Bartczaku prof. Piotr Dahlig. Choć śpiewak był jednym z najlepszych lokalnych artystów, próżno jednak szukać o nim informacji poza okolicami zamieszkania…
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Faryńska Wielkopolska Kujawy

Chanuka

Inaczej Poświęcenie lub żydowskie Święto Świateł, Chanuka jest świętem mocno zakorzenionym w najdawniejszej historii Żydów, obchodzonym na pamiątkę ich buntu i zbrojnego powstania przeciwko syryjskim Seleucydom, którzy zwłaszcza za panowania Antiocha IV Epifanesa (175-164 p.n.e.) podbili państwo żydowskie, tępili bezwzględnie tradycje, obrzędy religijne i bezcześcili miejsca święte. 
Zobacz więcej na temat:  folklor folk muzyka tradycyjna Barbara Ogrodowska religia judaizm

Najświeższy folk na polskiej scenie

7 grudnia rozpoczyna się festiwal Mikołajki Folkowe. Najstarszy polski festiwal folkowy! Ale Mikołajki Folkowe to nie tylko muzyka. stały się iście interdyscyplinarnym festiwalem, na którym folk przyjął niejedno oblicze, bo także naukowe, rękodzielnicze, filozoficzne... Zapraszamy na lubelski festiwal wraz z jego organizatorami! 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak mikołajki Lublin

Maria Pomianowska: muzyka to radość dla wykonawcy i jego publiczności [ZOBACZ WIDEO]

- Nosiłam się z myślą o porzuceniu muzyki w ogóle. Granie muzyki klasycznej sprawiało mi dużą przyjemność, ale bardzo mnie zmęczyło i kosztowało dużo stresu. Pojechałam do Indii w 1984 roku, po kilku latach zainteresowania tamtejszą kulturą, to mnie przebudowało mentalnie. Muzyka ma być emocją, radością dla wykonawcy i jego publiczności - mówiła w Dwójce Maria Pomianowska.
Zobacz więcej na temat:  Maria Pomianowska Karol Furtak Dwójka muzyka tradycyjna Tekla Bądarzewska KULTURA

„Wspólne plony”, wspólna radość

To projekt urzekający świeżością i szczerością wobec zapomnianej dawnej muzyki kujawskiej. „Wspólne plony” – album Marty Rogalskiej i Toruńskiej Orkiestry Improwizowanej – łączy radość i wspólnotę nierozerwalnie związane z tworzeniem muzyki oraz szacunek do rodzimej tradycji. Z autorką o projekcie rozmawiała Justyna Piernik.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Justyna Piernik Kujawy

Kacper Malisz: widzę podobieństwo muzyki tradycyjnej do jazzu

- Grając muzykę tradycyjną, zacząłem zauważać dużo podobieństw do muzyki jazzowej jeśli chodzi o samą filozofię grania, filozofię tej muzyki. Zarówno w muzyce tradycyjnej, jak i w jazzie, jak wiadomo, improwizacja stanowi bardzo dużą część tych gatunków - mówił Kacper Malisz, który w piątek (24.11) wystąpi w Dwójkowym cyklu koncertowym "Jazz.PL"
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Zieliński Kacper Malisz muzyka tradycyjna Jazz koncerty w Polskim Radiu skrzypce instrumenty instrumentaliści