Hans Christian Andersen dla romantyków

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 15:00
W cyklu "To się czyta" prezentowaliśmy fragmenty książki "Improwizator", dzięki której duński pisarz przebił się do szerszej publiczności. Czytał Dariusz Wnuk.
Audio
  • Hans Christian Andersen "Improwizator", czyta Dariusz Wnuk - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Hans Christian Andersen "Improwizator", czyta Dariusz Wnuk - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Hans Christian Andersen "Improwizator", czyta Dariusz Wnuk - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Hans Christian Andersen "Improwizator", czyta Dariusz Wnuk - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Hans Christian Andersen "Improwizator", czyta Dariusz Wnuk - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Dariusz Wnuk
Dariusz WnukFoto: Wojciech Kusiński/PR

x 

Ta autobiograficzna powieść osadzona we włoskim krajobrazie osiągnęła międzynarodowy sukces i podczas życia autora stała się jednym z jego najbardziej poczytnych dzieł. Dziś przypomina ten utwór Wydawnictwo MG.

Wydawca we wstępie do tego wydania pisze: Oto książka dla romantyków! Słodko-gorzka. Pełna smaków i zapachów Italii. Niezwykła. "Improwizator" to historia młodego chłopca, który w wyniku tragicznych okoliczności dostaje się pod opiekę rodziny Borghese. Ma talent – potrafi tworzyć poezję na zadany temat, w dodatku ma piękny głos. Chce zostać tytułowym improwizatorem. Wrażliwy i czuły usiłuje spełnić oczekiwania swoich protektorów, ale im lepiej jest wykształcony, tym bardziej jego pozycja go uwiera. A wrażliwość kieruje go na ścieżki nieoczywistych miłości…

Książka pełna jest niezwykle malarskich opisów Włoch XIX wieku. Andersen miał ogromny talent do opisywania kolorów, zapachów, smaków. Jego Rzym, Neapol, Wenecja tętnią życiem. Wraz z bohaterami spacerujemy po placu del Poppo, Koloseum, moście Świętego Anioła, wchodzimy na Wezuwiusza, pływamy gondolami. Odwiedzamy galerie, oglądając najpiękniejsze obrazy i rzeźby. Czytamy Dantego. Dajemy jałmużnę żebrakom. Podróżujemy po Kampanii, płyniemy na Capri, zachwycamy się przyrodą.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 18-22.09.2017

Godzina emisji: 10.45 

bch/mc

Czytaj także

Dzienniki Hansa Christiana Andersena

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 16:00
Polskie wydanie "Dzienników" to wybór dokonany z dziesięciotomowej duńskiej edycji. Ich fragmenty czyta Jacek Poniedziałek.
rozwiń zwiń