Polskie Radio
Section05
Dania

Konferencja donatorów dla Ukrainy. Prof. Grochmalski: wolny Kijów jest dla nas warunkiem bezpieczeństwa

- Suwerenna i niepodległa Ukraina to kwestia strategicznego bezpieczeństwa Polski - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojskowej, który skomentował konferencję donatorów stanowiącą uzupełnienie prac w ramach Ukraine Defence Contact Group.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Lekki ŚWIAT Europa Dania wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe

Co ma wspólnego Darłowo ze skandynawskim królem?

Kino Bajka w Darłowie to główne miejsce pokazów filmowych oraz wydarzeń towarzyszących 22. Festiwalu Filmów Skandynawskich, który trwa w tym roku od 13 do 17 lipca. Darłowo nie jest miejscem przypadkowym – to tu wieki temu urodził się król Danii, Szwecji i Norwegii Eryk Pomorski, który splótł średniowieczną historię Polski ze Skandynawią i którego losy uczestnicy Festiwalu będą mogli śledzić podczas seansu filmu Charlotte Sieling "Margrete: Queen of the North" (ang. "Małgorzata: królowa Północy").
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński kino Darłowo festiwal filmowy Skandynawia Szwecja Dania historia Polski Norwegia KULTURA król zamek FILM

Grób Haralda Sinozębego znajduje się w Polsce? "Nie ma żadnego dowodu"

- Doniesienia na temat odkrycia grobu Haralda Sinozębego oparte są na hipotezach niepopartych faktami - podkreślał w rozmowie z PAP archeolog dr Wojciech Filipowiak z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Badacz skomentował ostatnie informacje na temat rzekomego odnalezienia, w Wiejkowie w woj. zachodniopomorskim, miejsca pochówku średniowiecznego króla Danii i Norwegii.
Zobacz więcej na temat:  Wikingowie Wolin archeologia Dania Norwegia

Wybierasz się w zagraniczną podróż? Niezbędne informacje dla kierowców (cz. 2)

Wybierasz się w zagraniczną podróż? Wiesz jakie obowiązują opłaty za przejazd lub ograniczenia prędkości? Prezentujemy zestaw przydatnych informacji dla kierujących wybierających się do Czech, Danii, Estonii i Finlandii. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców podróże kierowcy społeczeństwo podróże zagraniczne samochody Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online Dania Estonia Finlandia Czechy

"To historyczny dzień". Dania złożyła oficjalny wniosek o przystąpienie do polityki obronnej UE

Dania złożyła oficjalny wniosek o przystąpienie do unijnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Minister spraw zagranicznych Danii Jeppe Kofod przekazał w Luksemburgu podpisane dokumenty szefowi unijnej dyplomacji Josepowi Borrellowi. To konsekwencja referendum z 1 czerwca, w którym Duńczycy opowiedzieli się za rezygnacją z klauzuli wyłączenia. Tak wskazało prawie 67 procent obywateli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Dania Unia Europejska wojna na Ukrainie Beata Płomecka