Polskie Radio
Section05
Dania

Przekazanie samolotów F-16 Ukrainie - decyzja państw NATO podjęta po wielu miesiącach starań Kijowa

20 sierpnia Holandia i Dania ogłosiły, że przekażą Ukrainie 61 samolotów wielozadaniowych F-16. Decyzja ta zapadła po wielu miesiącach starań Kijowa o uzyskanie amerykańskich maszyn. Przedstawiciele ukraińskiej armii podkreślają, że dzięki F-16 mogą "wygrać wojnę" z Rosją. Analitycy ds. wojskowości są mniej optymistyczni, lecz zgadzają się, że jest to postanowienie o istotnym znaczeniu operacyjnym.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie NATO F-16 Holandia Dania

"Żołnierze w stanie wojny z dowódcami". ISW o sytuacji w rosyjskiej armii

- Niedobór uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a także niski poziom morale pozostają głównymi problemami rosyjskich sił inwazyjnych walczących na Ukrainie; na niektórych odcinkach frontu żołnierze agresora wręcz przyznają, że są "w stanie wojny" ze swoimi dowódcami - poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Europa Dania wojna na Ukrainie wojna 2022 armia

Szef MSZ o przekazaniu przez Holandię i Danię F-16 Ukrainie: Polska z entuzjazmem przyjęła tę wiadomość

W ocenie ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua decyzja o przekazaniu myśliwców Ukrainie przez Holandię i Danię jest właściwa. W niedzielę Holandia poinformowała, że przekaże Kijowowi 42 maszyny F-16, a Dania - 19. Na ten krok zgodziły się Stany Zjednoczone.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau F-16 wojna na Ukrainie wojna 2023 Dania Holandia

"Potrzebujemy 128 nowoczesnych myśliwców". Władze ukraińskie o warunkach skutecznej obrony

W poniedziałek w rozmowie z Radiem Swoboda rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego płk Jurij Ihnat oznajmił, że "w celu skutecznej obrony kraju i uzyskania przewagi w powietrzu Ukraina potrzebuje około 128 nowoczesnych myśliwców takich jak amerykańskie samoloty wielozadaniowe F-16 lub podobne maszyny".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Europa Dania wojna na Ukrainie Wołodymyr Zełenski wojna 2022

Dania też przekaże F-16 Ukrainie. Duńska premier potwierdziła odstąpienie 19 maszyn

Ukraina jest coraz bliżej pozyskania myśliwców F-16. Po tym jak w niedzielę premier Holandii Mark Rutte poinformował o o przekazaniu maszyn stronie ukraińskiej, taką samą informację podała premier Danii Mette Frederiksen. Teraz Kijów czeka na zakończenie szkolenia swoich pilotów na tych samolotach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wołodymyr Zełenski Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Dania F-16

Jest zgoda USA na przekazanie Ukrainie samolotów F-16. "Jak tylko skończy się szkolenie pilotów"

Jak podaje Reuters, Stany Zjednoczone zatwierdziły wysłanie myśliwców F-16 na Ukrainę z Danii i Holandii, jak tylko zakończy się szkolenie pilotów. Agencja powołuje się na amerykańskie władze. Amerykańskie media informowały jednak w ubiegłym tygodniu, że pierwsi ukraińscy piloci nie zakończą szkolenia na myśliwcach z USA przed latem 2024 roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone F-16 Dania Holandia Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni