"Morelowa księgarnia" - przejmująca powieść historyczna [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2023 11:15
W tygodniu od 5 do 9 czerwca słuchaliśmy fragmentów powieści "Morelowa księgarnia" ukraińskiej pisarki Oresty Osijczuk. Książkę w tłumaczeniu Bogdana Zadury na antenie Dwójki czytał Przemysław Bluszcz.
Przemysław Bluszcz
Przemysław BluszczFoto: Krzysztof Świeżak / Polskie Radio

Powieść o dorastaniu w czasach wojen światowych i o dziecięcej wyobraźni, bez której świat pozbawiony jest kolorów i smaków.

Maria Faryniak nienawidzi rodziny swego zmarłego męża. Jednak w obliczu szansy na lepsze życie decyduje się na największy koszmar każdej matki - rozłąkę z dzieckiem.

Zostaje pokojówką w majątku Kazimierza Czartoryskiego. Praca wymaga od niej przeprowadzki i zostawienie Mychajły rodzinie męża - surowej ciotce Kasi i wujowi Stefanowi, właścicielowi księgarni. Faryniakowie chcą odpokutować swoje winy, dać dziecku dom, zapewnić edukację, wychować go jak własnego syna.

Mychajło Faryniak od tej pory dorasta pod skrzydłami obrotnej ciotki i marzycielskiego wujka. Zaprzyjaźnia się z Romkiem i Feciem, a także doświadcza pierwszej miłości. Zostaje nawet właścicielem wilka. Kiedy wybucha I wojna światowa dzieciństwo Mychajły się kończy. II wojna światowa połączy losy dwóch zupełnie nieznanych rodzin na zawsze.

Ta powieść historyczna rozgrywa się w Ukrainie, Polsce i Francji, oraz obejmuje ponad sto lat historii. Przetłumaczona brawurowo przez poetę, Bohdana Zadurę, zabiera czytelnika w podróż po krainach rzeczywistych i wyobrażonych, przez okrucieństwa wojen, dziecięcą tęsknotę i świat, którego już nie ma.

[opis pochodzi od wydawcy]

Oresta Osijczuk to ukraińska pisarka, autorka serii powieści "AIHO", laureatka pierwszej nagrody w międzynarodowym konkursie "Koronacja Słowa" oraz nagrody "Najlepszy Debiut" portalu "Barabuk", laureatka Ogólnoeuropejskiej Konwencji "Eu-rocon".

Powieść "Morelowa księgarnia" (tłumaczenie Bogdan Zadura) na antenie Dwójki czytał Przemysław Bluszcz.


Posłuchaj
10:27 2023_06_05 11_00_28_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Oresta Osijczuk "Morelowa księgarnia", czyta Przemysław Bluszcz - fragment 1 (To się czyta/Dwójka)

10:31 Dwójka to się czyta 6.06.2023.mp3 Oresta Osijczuk "Morelowa księgarnia", czyta Przemysław Bluszcz - fragment 2 (To się czyta/Dwójka)

10:23 Dwójka to się czyta 7.06.2023.mp3 Oresta Osijczuk "Morelowa księgarnia", czyta Przemysław Bluszcz - fragment 3 (To się czyta/Dwójka)

11:50 2023_06_08 11_05_48_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Oresta Osijczuk "Morelowa księgarnia", czyta Przemysław Bluszcz - fragment 4 (To się czyta/Dwójka)

12:10 2023_06_09 11_01_35_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Oresta Osijczuk "Morelowa księgarnia", czyta Przemysław Bluszcz - fragment 5 (To się czyta/Dwójka)     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 5-9.06.2023

Godzina emisji: 11.00

mo