X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Moniuszko - historia prawdziwa 20 listopada godz. 21:30

Stanisław Moniuszko
Stanisław MoniuszkoFoto: Polona/domena publiczna
O Audycji
Tytuł Rozmowy po zmroku - Moniuszko - historia prawdziwa: Moniuszko na scenach 2019/11/20 21:30
Prowadzący Matwiejczuk Piotr
Opis

Historia wystawień scenicznych dzieł Stanisława Moniuszki liczy sobie mniej więcej 180 lat: od wileńskich wodewili przygotowywanych przez wędrowną trupę Wilhelma von Schmidkoffa, przez inscenizacje warszawskie pod dyrekcją samego kompozytora oraz przedstawienia Halki w Petersburgu i Pradze, po niezliczone spektakle przygotowywane na scenach teatrów polskich i zagranicznych po śmierci Moniuszki aż do współczesności. Halka i Straszny dwór od drugiej połowy XIX wieku stanowią żelazny repertuar rodzimych scen operowych, ale nie należy zapominać również o mniej popularnych utworach, które doczekały się całkiem licznych wersji scenicznych, takich jak Flis, Paria, Hrabina, Verbum nobile, Jawnuta. W ostatnich latach mieliśmy okazję oglądać prapremierę Szwajcarskiej chaty oraz współczesne premiery Nowego Don Kiszota, Karmaniola czy Noclegu w Apeniniach. Warto pamiętać, że życie sceniczne - zgodnie z intencjami kompozytora - otrzymała też kantata Widma. Jak wyglądały inscenizacje oper Moniuszki przed pierwszą wojną światową, a jak w okresie międzywojennym? Co akcentowano w dziełach autora Halki w okresie PRL-u? Jakie wątki Strasznego dworu czy Hrabiny podkreślają dzisiejsi reżyserzy? Jacy śpiewacy i dyrygenci oraz jakie zespoły przygotowali najsłynniejsze inscenizacje dzieł twórcy naszej opery narodowej? O historii inscenizacji oper Stanisława Moniuszki mówić będzie prof. Małgorzata Komorowska.

Goście Małgorzata Komorowska
Playlista
Tagi
Playlista
  • Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, - [j] Moniuszko - historia prawdziwa {Straszny dwór - Aria z kurantem}
  • Blumental Felicja, - Prząśniczka
  • Paprocki Bogdan - Cisza Dokoła (Aria z kurantem) (Aria Stefana ze 'Strasznego dworu')