Moniuszko. Słowianofil?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 19:35
W audycji "Moniuszko - historia prawdziwa" zastanawialiśmy się, czy polski kompozytor miał postawę panslawistyczną i czy można go określać mianem fanatyka kultury słowiańskiej.
Audio
  • Czy Moniuszko miał postawę panslawistyczną? (Moniuszko - historia prawdziwa/Dwójka)
Stanisław Moniuszko
Stanisław MoniuszkoFoto: Shutterstock/Prachaya Roekdeethaweesab

W listach Stanisława Moniuszki i jego żony kilkakrotnie natknąć się można na wyrażenie "sprawa słowiańska". Autor "Strasznego dworu" często jeździł do Petersburga, znał też kompozytorów rosyjskich. Niektórzy badacze piszą nawet o przyjaźni Moniuszki z Glinką czy Dargomyżskim. Halka wykonywana była w Petersburgu i Pradze.

Wątek słowianofilski pojawia się w monografiach moniuszkowskich Henryka Opieńskiego i Witolda Rudzińskiego. Zarówno Czechów jak i Rosjan bardzo interesował Moniuszko jako kompozytor słowiański – była to zresztą najczęstsza etykieta, jaką opatrywano jego nazwisko w tamtejszej prasie. Z kolei niemiecki muzykolog Rüdiger Ritter zwraca uwagę na elementy białoruskiej muzyki ludowej w pieśniach Moniuszki i uważa je za przejaw panslawistycznej postawy kompozytora. Czy słusznie? I czy wszystkie te fakty uprawniają do określania Moniuszki mianem słowianofila czy nawet wyznawcy idei panslawizmu?

***

Tytuł audycji: Moniuszko - historia prawdziwa

Prowadzi: Piotr Matwiejczuk

Gość: prof. Magdalena Dziadek 

Data emisji: 6.11.2019

Godzina emisji: 21.30

am

Czytaj także

Libreciści Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 21:05
W audycji przybliżyliśmy sylwetki autorów tekstów, z którymi współpracował ojciec polskiej opery narodowej.
rozwiń zwiń