Mit wieszcza narodowego

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 08:30
W przedostatniej audycji cyklu moniuszkowskiego na antenie Dwójki gościliśmy dr Agnieszkę Topolską, muzykolożkę, autorkę książek "Mit wieszcza. Stanisław Moniuszko w piśmiennictwie lat 1858-1989" i "Zupełnie inna książka o Stanisławie Moniuszce". 
Audio
  • Mit wieszcza narodowego (Moniuszko - historia prawdziwa/Dwójka)
Portret Stanisława Moniuszki
Portret Stanisława MoniuszkiFoto: Polona.pl

"Wieloletnia praktyka artystyczna i edukacyjna pokazuje, że obecność Stanisława Moniuszki w kulturze polskiej nastręcza, zwłaszcza dziś, wiele problemów – zauważa w jednej ze swoich prac dr Agnieszka Topolska. – Kontrowersje towarzyszyły pojawieniu się kompozytora w polskim pejzażu muzycznym właściwie od początku, a z biegiem lat, wraz z kolejnymi zmianami sytuacji politycznej i ustrojów, dawne problemy nie uległy rozwiązaniu, a jeszcze się utrwaliły. Obecności Moniuszki w panteonie polskich wieszczów pozostaje niewolna od wątpliwości i dziś, jako przykład z galerii muzycznych osobliwości, dryfuje w prawie niezmienionym od XIX wieku stanie".

Jakie kontrowersje i wątpliwości wiążą się z Moniuszką, kompozytorem współtworzącym polski panteon narodowy? Jak narodził się i zmieniał mit twórcy Halki? W jaki sposób kolejne epoki wykorzystywały biografię i dzieło "ojca polskiej opery narodowej" do swoich celów? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Moniuszko - historia prawdziwa

Prowadzi: Piotr Matwiejczuk

Data emisji: 4.12.2019

Godzina emisji: 21.30

am/bch

Zobacz więcej na temat: Stanisław Moniuszko
Czytaj także

Moniuszko. Słowianofil?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 19:35
W audycji "Moniuszko - historia prawdziwa" zastanawialiśmy się, czy polski kompozytor miał postawę panslawistyczną i czy można go określać mianem fanatyka kultury słowiańskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moniuszko na scenach

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 21:19
W audycji "Moniuszko – historia prawdziwa" spotkaliśmy się z prof. Małgorzatą Komorowską, która opowiadała o tym, jak wyglądały inscenizacje oper polskiego kompozytora w różnych okresach dziejowych Polski.
rozwiń zwiń