Polskie Radio
Section05
Stanisław Moniuszko

Stanisław Moniuszko. Geniusz muzyki, poczciwy wieszcz i gwiazda popkultury

Pod zaborami jego "Śpiewniki domowe" stawiano obok "Pana Tadeusza" i "Trylogii". W PRL postać Moniuszki była jednym z filarów polityki kulturalnej. W epoce transformacji pojawił się na banknocie o nominale sto tysięcy złotych, a jego "Prząśniczkę" śpiewały zespoły disco polo.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski opera Fryderyk Chopin Adam Mickiewicz Stefan Kisielewski MUZYKA Warszawa Białoruś Wilno Mińsk Litwa Kresy kompozytor kompozycja śpiew

Konkurs "Zaszalej z Moniuszką. Moniuszko w toku" trwa!

- Najważniejsze, abyśmy nie tylko upamiętniali wielkiego kompozytora, ale też ukazywali Stanisława Moniuszkę w dziecięcym świetle. Warto Moniuszkę nieść w przyszłość, młode pokolenie ma swoją perspektywę jego odbioru. To zderzenie, perspektywy koturnowej czy nauczycielskiej z dziecięcą, daje bardzo ciekawe, nieoczywiste owoce - mówiła Monika Szulc, koordynatorka i inicjatorka konkursu. 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże Martyna Sojka muzyka klasyczna radio dla dzieci

"Śpiewnik domowy". Muzyczne słuchowisko wg pieśni Stanisława Moniuszki [POSŁUCHAJ]

Zapraszamy wysłuchania muzycznego słuchowiska według pieśni Stanisława Moniuszki do słów Włodzimierza Wolskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Józefa Bohdana Zaleskiego, Jana Czeczota, Władysława Syrokomli, Teofila Lenartowicza, Jana Chodźki, Adama Mickiewicza i Jana Zachariasiewicza. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Mateusz Jakubiec Marcin Januszkiewicz Teresa Kowalik Tetiana Malkova Małgorzata Niemirska Marian Opania Paweł Paprocki Krzysztof Szczepaniak katarzyna zielińska Ignacy Zalewski Jerzy Machowski pr poleca

Fryderyki 2024. Nominacja dla albumu Łukasza Borowicza, który wydała Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Dyrygent Łukasz Borowicz i zespoły Polskiego Radia znalazły się w gronie artystów nominowanych do Fryderyka w kategorii: Album roku - muzyka oratoryjna i operowa. Potrójny album z operami "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki i "Zemsta za mur graniczny" Zygmunta Noskowskiego wydała Agencja Muzyczna Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk 2024 Agencja Muzyczna Łukasz Borowicz Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Chór Polskiego Radia W POLSKIM RADIU Fryderyki Zygmunt Noskowski

"Halka" w Polskiej Operze Królewskiej. "To opowieść uniwersalna przeniesiona w XXI w."

- "Halka" jest utworem uniwersalnym, nie należy jej rozpatrywać wyłącznie przez pryzmat ciupagi, kierpców. To nie jest lokalny dramat środowiskowy, lecz opowieść zrozumiała pod każdą szerokością geograficzną. Przeniesienie jej w dzisiejsze czasy ma służyć lepszej identyfikacji z bohaterami. Uczucia, miłość i rozczarowanie to część naszej egzystencji. Halek, Jontków i Zofii dookoła nas jest pełno - mówił w Dwójce Wojciech Adamczyk, reżyser "Halki" Stanisława Moniuszki w Polskiej Operze Królewskiej.
Zobacz więcej na temat:  opera Polska Opera Królewska Paweł Siwek Dwójka KULTURA Wojciech Adamczyk Natalia Rubiś

"Halka" Stanisława Moniuszki. Drastyczne tematy i najpiękniejsza polska aria

- Opera ta często była przedstawiana jako sielski obrazek z życia, wycięty z historii. Zaciemniano przy tym kontekst, który dotyczył rzeczy brutalnych i groźnych – mówił w Polskim Radiu o słynnym dziele Stanisława Moniuszki reżyser Mariusz Treliński. 1 stycznia wspominamy podwójną, z 1848 i 1858 roku, premierę "Halki".
Zobacz więcej na temat:  opera rozbiory Polski chłopi Podhale góralska muzyka kultura ludowa polityka

Łukasz Borowicz: polska muzyka nieustannie brzmi za granicą

- Rocznice związane z Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzysztofem Pendereckim to wspaniałe jubileusze. W tym roku obchodzimy również 80. rocznicę urodzin Krzysztofa Meyera. Muzyka naszych największych kompozytorów brzmi za granicą nie tylko teraz, jest grana ciągle. Wkrótce ukaże się płyta z muzyką Grażyny Bacewicz. W kontekście międzynarodowym rocznice niezwykle pomagają w rozmowach z osobami, które decydują o programach festiwali i koncertów - mówił w Dwójce dyrygent Łukasz Borowicz.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Borowicz muzyka polska promocja Konwencja Muzyki Polskiej Paweł Siwek Dwójka Piotr Beczała Tomasz Konieczny Henryk Mikołaj Górecki Krzysztof Penderecki Krzysztof Meyer Grażyna Bacewicz

Spektakl pełen wzlotów i upadków. Historia Teatru Wielkiego w Warszawie

19 listopada to ważna data w dziejach polskiego teatru. Tego dnia w 1765 roku rozpoczął działalność Teatr Narodowy, dokładnie dwieście lat później na deski odbudowanego po wojnie Teatru Wielkiego weszli pierwsi aktorzy, a w 1996 roku zainaugurowano pierwszy od lat sezon na odrestaurowanej po pożarze scenie teatralnej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Teatr Wielki - Opera Narodowa Warszawa Kazimierz Dejmek powstanie listopadowe

Łukasz Borowicz: ta płyta to świadectwo naszego spojrzenia na zamierzchłą twórczość operową

Nakładem Polskiego Radia w piątek (17.11) ukazał się potrójny album Łukasza Borowicza z operami "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki i "Zemsta za mur graniczny" Zygmunta Noskowskiego. - Tego typu płyty, a przecież w Polskim Radiu tych płyt dotyczących sztuki operowej udało się wydać już wiele, są szalenie ważne. Sztuka operowa, jak mi się wydaje, ma to do siebie, że jest dużo bardziej ulotna niż symfonika czy muzyka koncertująca - mówił w Dwójce laureat Nagrody Mediów Publicznych 2022.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Borowicz Jakub Jamrozek płyta opera śpiew Zygmunt Noskowski Chór Polskiego Radia muzyka klasyczna Dwójka MUZYKA

International Opera Awards. Andrzej Filończyk i Teatr Wielki w Poznaniu wśród nagrodzonych! [WIDEO]

International Opera Awards, czyli najważniejsze nagrody świata opery, zostały przyznane w czwartek (9.11) w Warszawie. - Cieszyć się tym, co się ma, i trzymać najwyższy poziom, który można prezentować. Nieważne, czy to spektakl, czy próba z orkiestrą, z fortepianem czy z samym reżyserem - mówił w Dwójce baryton Andrzej Filończyk, zwycięzca w kategorii "młody śpiewak roku". Statuetkę otrzymał też spektakl "Jawnuta" Stanisława Moniuszki z Teatru Wielkiego w Poznaniu ("dzieło odkryte na nowo").
Zobacz więcej na temat:  International Opera Awards opera Teatr Wielki - Opera Narodowa Beata Stylińska Andrzej Filończyk KULTURA Dwójka

Gala International Opera Awards w Warszawie. To "Operowe Oscary"

- Wszystko będzie się działo w aurze promocji zarówno wybitnych postaci świata opery, jak i niezwykłych osiągnięć w dziedzinie wokalistyki i sztuki chóralnej, kreacji poszczególnych przedsięwzięć czy przede wszystkim premier operowych - mówił Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, gdzie trwa właśnie gala International Opera Awards.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka International Opera Awards opera śpiew Teatr Wielki - Opera Narodowa Warszawa Waldemar Dąbrowski nagroda

"Klasyczne Lato z Radiem" na 61. Międzynarodowym Festiwalu Moniuszkowskim

W ostatnim odcinku tegorocznej odsłony "Klasycznego Lata z Radiem" Adam Rozlach wybrał się do Kudowy-Zdroju, gdzie od ponad 60 lat organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski. Należy on do najstarszych festiwali muzycznych w Polsce. Tu prezentowana jest twórczość wybitnego polskiego kompozytora - Stanisława Moniuszki. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach muzyka klasyczna opera Kudowa-Zdrój Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski

"Chopin i jego Europa" 2023. Fabio Biondi: "Paria" Moniuszki to opera przepełniona melancholią

- "Paria" to rodzaj dziwnej i wyrafinowanej mieszanki czegoś, co prawdopodobnie powstało na wskutek wyobrażeń Moniuszki o Indiach i niezwykle nostalgiczną podróżą we wschodnim kierunku. Mówię mojemu zespołowi, że odnalazłem w tej muzyce tę samą melancholię i malarskość, na które pozwala nam literatura. Na przykład Dostojewski potrafił ująć te same odcienie. I to jest dla mnie fantastyczne, bardzo ekscytujące - mówił w Dwójce Fabio Biondi.
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2023 Dwójka Fabio Biondi opera Michał Dębski