Marzena Komsta. Nieposkromiona energia muzyki

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 23:00
Francja, Polska i Japonia to miejsca ważne dla bohaterki audycji z cyklu "Nowa Polska" - Marzeny Komsty. Jej związki z tymi krajami przejawiają się w twórczości, jej nieposkromionej energii, kolorach i… medytacji. Do tego elektronika, zwłaszcza ta wywodząca się z francuskiej tradycji muzyki konkretnej. Jak wzajemnie rezonują w muzyce artystki?
Marzena Komsta
Marzena KomstaFoto: Catherine Goursaud

Marzena Komsta jest kompozytorką pochodzącą z Gdyni. Ukończyła kompozycję w klasie Eugeniusza Głowskiego w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a następnie u Zbigniewa Bagińskiego i Włodzimierza Kotońskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie. Naukę kontynuowała u Phillippe'a Manoury'ego i Dannisa Lorraina w Conservatoire National Supérieur de Musique w Lyonie na Wydziale Kompozycji, Muzyki Akustycznej, Elektroakustycznej i Informatyki Muzycznej.

W jej edukacyjnej drodze nie zabrakło również Formation Doctorale en Musique et Musicologie du XXe siècle (w dziedzinie kompozycji tworzonej za pomocą komputera) przy l'Institut de Recherche et de Coordination Acoustique/Musique w Paryżu.

Jej kompozycje wielokrotnie zdobywały nagrody na prestiżowych konkursach, takich jak m.in. Międzynarodowy Konkurs Kompozycji na Fortepian "Manuel Valcárcel" w Santander, Konkurs "Ensemble Orchestral Contemporain" i "Grame" w Lyonie oraz Konkurs im. Toli Korian w Londynie. Jest także laureatką nagrody Villa Kujoyama w Kioto (Japonia), gdzie w 2003 roku została mianowana kompozytorem rezydentem. 

W audycji wysłuchamy jej utworów: Selfer, wyk. zespół 2em2m, dyr. Pierre Roullier; Tamashi no soko kara, wyk. Sozan Kariya - flet shakuhachi; Desire na taśmęAgmen, wyk. zespół De Ereprijs, dyr. Wim Boerman.

Zapraszamy do wysłuchania spotkania z kompozytorką, mieszkającą od prawie trzech dekad we Francji, i oczywiście z jej muzyką.


Posłuchaj
59:20 2022_02_23 22_00_16_PR2_Nowa_Polska.mp3 Marzena Komsta. Nieposkromiona energia muzyki (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 23.02.2022

Godzina emisji: 22.00