"Domówka z Dwójką". Koncert Pawła Szamburskiego [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 19:52
W cyklu "Domówka z Dwójką" odbył się autorski koncert Pawła Szamburskiego, wszechstronnego klarnecisty i kompozytora. Obejrzyj wideo!
Paweł Szambursi - koncert Domówka z Dwójką
Paweł Szambursi - koncert "Domówka z Dwójką"Foto: Polskie Radio

"Domówka z Dwójką" cieszy się ogromnym zainteresowaniem melomanów (ponad 120 tys. słuchaczy i widzów dwóch poprzednich odcinków w mediach społecznościowych i na portalu Dwójki). Do dwóch duetów: Maja Kleszcz i Wojtek Krzak (18 kwietnia) oraz Jakub Józef Orliński z Aleksandrem Dębiczem (25 kwietnia) dołączył właśnie Paweł Szamburski z Tria Bastarda. W programie  koncertu (2 maja) znalazła się m.in. muzyka dawna i muzyka żydowska.

Domowe, wręcz intymne występy transmitowane były równocześnie na antenie Programu 2 Polskiego Radia i w mediach społecznościowych stacji, gdzie zgromadziły ogromną publiczność. Koncerty można cały czas oglądać na stronie internetowej Dwójki i cieszą się one dużym zainteresowaniem – recital Jakuba Józefa Orlińskiego i Aleksandra Dębicza obejrzało ponad 80 tys. internautów.

Paweł Szamburski  RCKL - Bastarda i pół Księzyc - koncert adwentowy (30).JPG
"Domówka z Dwójką". Paweł Szamburski: to koncert osobisty i nieformalny

Paweł Szamburski – klarnecista i kompozytor – zespół Bastarda powołał do życia w 2017 roku, a do współpracy zaprosił wybitnych instrumentalistów – wiolonczelistę Tomasza Pokrzywińskiego oraz grającego na klarnecie kontrabasowym Michała Górczyńskiego. W takim składzie tworzą współczesne, bardzo osobiste interpretacje kompozycji z minionych epok – improwizując muzycy budują pomost łączący muzykę dawną, tradycję ludową i muzykę nową. Po przepięknej interpretacji utworów Piotra z Grudziądza ("Promitat eterno", 2017) oraz wyjątkowym albumie, poświęconym rytuałowi śmierci w renesansie i średniowieczu ("Ars moriendi", 2019), trio Bastarda zabrało słuchaczy na początku tego roku w kolejną muzyczną podróż. Na albumie "Nigunim" (2020), zarejestrowanym podczas Dwójkowego koncertu w Studiu im. Witolda Lutosławskiego, twórcy sięgnęli po mistyczne, żydowskie pieśni bez słów – chasydzkie Niguny. To wyjątkowe modlitwy, za pomocą których w zbiorowym śpiewie i tańcu, w euforycznym uniesieniu, chasydzi docierają do "komnaty Boga".

Zobacz też: Maja Kleszcz: koncert w domu jest intymny >>>

- Podjęliśmy wątek tradycyjnych, grupowych, religijnych pieśni żydowskich. Jako wieloletni wykonawca muzyki żydowskiej bardzo się z tego cieszę, bo jest w niej coś niezwykle pięknego: pochwała życia, radość, ale i konfrontacja ze smutkiem i śmiercią, aby w pełnym spektrum przekazywać tę duchowość - mówi Paweł Szamburski.

***

Na następnej "Domówce z Dwójką" wystąpi duet perkusyjny Miłosz Pękala i Magdalena Kordylasińska-Pękala (9 maja). Specjalne programy już przygotowują: Marcin Zdunik, Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty) oraz Andrzej Filończyk i Katarzyna Sienkiewcz, Aga Zaryan i Michał Tokaj oraz Agnieszka Budzińska-Benett. - Lista jest długa, choć tak zupełnie szczerze, wolelibyśmy, by zbyt długa nie była. Wprawdzie doceniamy i korzystamy z zalet wirtualnego świata, do którego zostaliśmy przymusowo wepchnięci, niemniej nie możemy się już doczekać bezpośrednich spotkań i z Artystami, i z Państwem – naszymi Słuchaczami - mówi Małgorzata Małaszko, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.

Zobacz więcej na temat: Domówka w Dwójce #zostańwdomu