Wiolonczela barokowa i polska kameralistyka XIX wieku [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 13:02
– Chciałbym podzielić się Państwem moimi dwiema pasjami – zapowiadał wiolonczelista, reżyser dźwięku, aranżer i animator Tomasz Pokrzywiński, który w ostatniej "Domówce z Dwójką" wystąpił zarówno solo, jak również z Equilibrium String Quartet.
Tomasz Pokrzywiński i Equilibrium String Quartet
Tomasz Pokrzywiński i Equilibrium String QuartetFoto: PR

Equlibrium String Quartet 1200.jpg
Equilibrium String Quartet na Domówce. "Kameralne dzieła Elsnera są niezwykłe"

- Pierwszą z nich jest wiolonczela barokowa, a w szczególności suity Jana Sebastiana Bacha, dlatego w pierwszej części koncertu zagram dla Państwa Suitę nr 3, C-dur. Drugą z moich pasji jest polska muzyka kameralna XIX wieku, którą mam przyjemność odkrywać i wykonywać razem z kwartetem smyczkowym Equilibrium, grającym na instrumentach historycznych. W drugiej części koncertu razem zagramy dla Państwa trzy fragmenty kwartetów smyczkowych Józefa Elsnera i Stanisława Moniuszki – dodał Tomasz Pokrzywiński i zaznaczył, że ze względów logistyczno-akustycznych na miejsce występu, zamiast domu, wybrano mały kościół, w którym muzyka ta zabrzmi o wiele piękniej.


Jan Jakub Bokun, Jakub Kościuszko.jpg
Bokun/Kościuszko Duo. Z zamiłowania do kameralistyki [WIDEO]

Tomasz Pokrzywiński jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej (reżyseria dźwięku) i londyńskiej Guildhall School of Music and Drama (wiolonczela barokowa). Na macierzystej uczelni prowadzi zajęcia z wiolonczeli barokowej. Jako koncertmistrz współpracuje z czołowymi europejskimi zespołami muzyki dawnej – Arte dei Suonatori, Holland Baroque Society oraz Academy of Ancient Music. Nagrywał dla wytwórni Harmonia Mundi, Alpha Records, Channel Classics czy BIS, występował w najważniejszych salach koncertowych Europy, w Ameryce Północnej i Azji. Jako kameralista współpracował m.in. z Rachel Podger, Marcinem Świątkiewiczem i Marcinem Maseckim.


Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Equilibrium String Quartet został założony w 2017 roku. Obecnie zespół tworzą: Sulamita Ślubowska (skrzypce), Małgorzata Malke (skrzypce), Anna Nowak-Pokrzywińska (altówka) i Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela). Celem kwartetu – grającego na instrumentach historycznych i współpracującego z muzykologami – jest pielęgnowanie pamięci o muzyce kameralnej XVIII i XIX wieku, przywracanie blasku zapomnianym dziełom epok klasycyzmu i romantyzmu. Zespół ma w swoim dorobku płytę zawierającą pierwsze nagranie na instrumentach historycznych kwartetów smyczkowych z op. 8 Józefa Elsnera.

***

Koncert transmitowaliśmy 21 listopada (sobota) po godz. 19.00 – na antenie, stronie internetowej Dwójki i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.