Bojanowicz i Koziak. Wiolonczele w roli głównej [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 19:00
Gospodarzami kolejnej "Domówki z Dwójką" byli wiolonczeliści Magdalena Bojanowicz-Koziak i Bartosz Koziak. Artyści zaprezentowali utwory m.in. Haydna, Paganiniego i Duchnowskiego. Zapraszamy do oglądania wideo.

plansze-dwojka-laureaci 1200.jpg
Prof. Stanisław Firlej: wybraliśmy Indywidualność Wiolonczelową 2021 roku

Magdalena Bojanowicz-Koziak ukończyła z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Andrzeja Bauera i Bartosza Koziaka oraz Universität der Künste w Berlinie w klasie Jensa Petera Maintza. Jest laureatką Paszportu "Polityki", zdobyła I nagrodę na 45. Międzynarodowym Konkursie Jeunesses Musicales w Belgradzie (2015), jest także laureatką II nagrody i dwóch nagród specjalnych na VIII Międzynarodowym Konkursie im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Otrzymała również III nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Koncertowała m.in. w Zurychu, Londynie, Belgradzie, Filharmonii Narodowej w Warszawie czy Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Jako solistka współpracowała z takimi orkiestrami jak: Filharmonia Narodowa, NOSPR, NFM Orkiestra Leopoldinum, Sinfonietta Cracovia, AUKSO, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Belgrade Philharmonic Orchestra.

Na swoim koncie ma liczne prawykonania utworów z orkiestrą, takie jak: "Koncert wiolonczelowy" Dariusza Przybylskiego (z NOSPR wydany przez wytwórnię DUX), "Dziennik zapisany w połowie" Aleksandra Nowaka (z AUKSO, NMF), "Koncert podwójny" Hanny Kulenty (na Festiwalu Eufonie w Filharmonii Narodowej z Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej). W najbliższym sezonie artystycznym ma powstać dedykowany artystce "Koncert wiolonczelowy" Pawła Szymańskiego.

Mistrzowski duet wiolonczelowy

Bartosz Koziak ukończył z odznaczeniem "Magna cum Laude" Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Kazimierza Michalika i Andrzeja Bauera oraz Conservatoire National Superieur de Musique et de Danse de Paris w klasie Philippe'a Mullera. Jest zwycięzcą III Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w 2001 roku w Warszawie, zdobywcą II nagrody na konkursach im. Isanga Yuna w Korei oraz Mykoły Łysenki na Ukrainie, laureatem oraz zdobywcą nagrody specjalnej na konkursie Praska Wiosna, zdobywcą I nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie.

Otrzymał także nagrody na konkursach im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie oraz ARD w Monachium. W 2003 roku został uhonorowany nagrodą specjalną Fundacji Kultury Polskiej przyznaną przez Ewę Podleś.

Występował m.in. w Berlinie, Pradze, Paryżu, Palermo, Filharmonii Narodowej w Warszawie i Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Jako solista współpracował z takimi orkiestrami jak: Orkiestra Filharmonii Narodowej, NOSPR, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Concerto Budapest, Armenian State Symphony Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Praskiej, orkiestrami radiowymi w Warszawie i Budapeszcie, Narodową Orkiestrą Ukrainy, Młodzieżową Orkiestrą Armenii. Pracował pod batutą Krzysztofa Pendereckiego, Jana Krenza, Antoniego Wita, Gabriela Chmury, Jacka Kaspszyka, Massimiliano Caldiego, Oli Rudnera, Sergeya Smbatyana czy Andrasa Kellera.

***

Do wysłuchania i obejrzenia "Domówki z Dwójką"zapraszaliśmy w sobotę (22.05) o godz. 19.00 - transmisja odbyła się na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.

Zobacz więcej na temat: wiolonczela Domówka w Dwójce
Czytaj także

Martyna i Adam Pastuszkowie: skrzypcowo, barokowo [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 10:22
- W "Domówce z Dwójką" zaprezentujemy repertuar barokowy, muzykę angielską, francuską, włoską - zapowiadali skrzypkowie Martyna i Adam Pastuszkowie, którzy ze słuchaczami PR2 spotkali się w sobotę, 17 kwietnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kwartet Śląski. Muzyczna literatura XX i XXI wieku [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 18:58
- Wykonamy dla Państwa utwory Wajnberga, Szostakowicza, Lasonia, Pendereckiego i Knapika – zapowiadał skrzypek Szymon Krzeszowiec, prymariusz Kwartetu Śląskiego przed kolejną "Domówką z Dwójką". Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń