Polskie Radio
Section05
wiolonczela

Kacper Nowak: podchodziliśmy do tej współpracy bez żadnych oczekiwań

- Zapoznała nas moja belgijska menadżerka. Dobrze się nam grało, czerpaliśmy z siebie nawzajem inspirację, więc zdecydowaliśmy, że nasze wspólne projekty potrwają dłużej. Pojawiła się też idea płyty, którą chcemy w tym roku wydać - mówił w Dwójce wiolonczelista Kacper Nowak, który wystąpi razem z pianistą Łukaszem Krupińskim na V Festiwalu Romantycznych Kompozycji: Elsner i jego uczniowie.
Zobacz więcej na temat:  pieśń Dwójka MUZYKA fortepian wiolonczela

Międzynarodowe premiery na nowej płycie Cracow Duo

- Od początku naszej wspólnej działalności z Jankiem bardzo istotnym aspektem jest muzyka współczesna. Współpracujemy z kompozytorami, dokonujemy prawykonań i zamówień. Płyta, która za chwilę się ukaże jest właściwie kolejnym sequelem płyty sprzed prawie dziesięciu lat, na której zawarliśmy część kompozycji pisanych właśnie dla nas - mówił w Dwójce pianista Marek Szlezer z Cracow Duo.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna płyta wiolonczela fortepian kompozytor Dwójka MUZYKA

Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa. "To warsztaty dla muzyków i koncerty zespołów w różnych składach"

- Wiolonczela to instrument, który w Polsce i na świecie przeżywa drugą młodość. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa jest miejscem dla wszystkich. To połączenie naszych przeróżnych doświadczeń z okresu studiów w Polsce i za granicą, występów oraz udziałów w artystycznych warsztatach, ale także seria koncertów otwartych dla publiczności - mówili w Dwójce Wojciech Fudala i Tomasz Daroch z Polish Cello Quartet.
Zobacz więcej na temat:  wiolonczela Dwójka Jakub Kukla warsztaty Tomasz Daroch

Andrei Ioniță: "Schelomo" zabiera muzyków i publiczność w wyjątkową podróż

- Dorastałem w religijnym środowisku. Byłem więc zaznajomiony z historią o Salomonie, jego pismami i z księgą Koheleta, która jest cytowana w "Schelomo". Myślą przewodnią całego utworu jest sam początek tej księgi, czyli "Marność nad marnościami i wszystko marność". Zawarta w tym utworze historia opiera się na lamentacjach, ale i na wewnętrznych dyskusjach prowadzonych przez grającego na wiolonczeli, bijącego się z własnymi myślami solistę - mówił Andrei Ioniță w przerwie czwartkowego koncertu (18.05) w ramach Festiwalu Katowice Kultura Natura.
Zobacz więcej na temat:  wiolonczela NOSPR koncert Dwójka Katowice Michał Dębski MUZYKA Eugeniusz Knapik

Maciej Kułakowski: propozycja Dwójki to dla nas okazja, by znów razem zagrać

- Poznaliśmy się z Yannickiem wiele lat temu, podczas festiwalu Krzyżowa Music. Od tamtego czasu byliśmy w stałym kontakcie, aczkolwiek już kilka lat nie graliśmy niczego razem. Ostatnio zdarzyło się to nam w czasie pandemii, ale to było bardziej dla zabawy, nie graliśmy żadnych koncertów. Gdy nadarzyła się okazja, żeby nagrać krótki recital dla Dwójki pomyślałem, że byłoby super zrobić to razem - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista Maciej Kułakowski, współgospodarz najbliższej "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka fortepian wiolonczela koncert Karol Furtak MUZYKA

"Lubimy wyzwania". FudalaRot Duo o płycie "Transfiguration"

- Po nagraniu pierwszej płyty zaczęliśmy pracę nad transkrypcją Sonaty Karola Szymanowskiego. Była to dla nas fantastyczna przygoda i stwierdziliśmy, że na pewno chcemy nagrać ten utwór - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista Wojciech Fudala, który razem z pianistą Michałem Rotem tworzy duet FudalaRot Duo. Właśnie ukazała się ich nowa płyta - "Transfiguration".
Zobacz więcej na temat:  Karol Szymanowski płyta Paweł Siwek Dwójka MUZYKA wiolonczela fortepian Mieczysław Weinberg

Zuzanna Szambelan i Jerzy Chwastyk zapraszają na "Miejscówkę z Dwójką"

- Był to pomysł mojego przyjaciela, nauczyciela techniki i skrzypka (...). Od początku byłem zafascynowany tą myślą, uważam, że jest to bardzo liryczny i bardzo intymny cykl pieśni i gitara może bardzo pięknie oddać rolę akompaniamentu - mówił gitarzysta Jerzy Chwastyk, zapraszając na kolejny koncert z cyklu "Miejscówka z Dwójką", w trakcie którego zabrzmi cykl "Dichterliebe" Roberta Schumana w transkrypcji na wiolonczelę i gitarę.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Robert Schumann Dwójka gitara wiolonczela poezja recytacja wiersze Jerzy Schejbal

Mateusz Ryczek: moja muzyka jest pełna emocji

- Na tej płycie słychać szeroki przekrój możliwości wiolonczeli. Szukam prawdy akustycznej, to moje podejście do pitagoreizmu. Od strony techniki kompozytorskiej ogromne znaczenie mają proporcje między częstotliwościami. Struktury matematyczne są piękne, choć być może trudno je dostrzec w ciągu liczb na kartce, łatwiej o to, gdy przełożymy je na dźwięki - mówił w Dwójce kompozytor Mateusz Ryczek.
Zobacz więcej na temat:  wiolonczela kompozytor kompozycja album