"Domówka z Dwójką". Baryton Andrzej Filończyk i słynne arie operowe [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 13:12
W szóstej odsłonie audycji, w której artyści zaprzyjaźnieni z Programem 2 koncertują dla słuchaczy i internautów, wystąpił śpiewak operowy Andrzej Filończyk. Młody, ale robiący oszałamiającą karierę baryton, zaprezentował przebojowe arie, a akompaniowała mu na fortepianie Katarzyna Sienkiewicz. Koncert transmitowany był na antenie Dwójki oraz - w formie wideo - na stronie internetowej oraz Facebooku stacji.
Andrej Filończyk
Andrej FilończykFoto: PR2

W listopadzie występował w Bawarskiej Operze Narodowej, a w styczniu w Royal Opera House. Metropolitan Opera w Nowym Jorku zaplanowała jego debiut na kwiecień tego roku. Gdyby do niego doszło, stałby się najmłodszym polskim śpiewakiem w historii, który wystąpił na jednej z najsłynniejszych scen operowych świata. Niestety epidemia koronawirusa pokrzyżowała te plany.


Filończyk A 1200.jpg
Andrzej Filończyk: zaśpiewam arie z obecnego i przyszłego repertuaru

Andrzej Filończyk zaśpiewa w cyklu "Domówka z Dwójką", w którym zaprzyjaźnieni ze stacją muzycy zapraszają słuchaczy i internautów do swoich mieszkań i domów, z których transmitowane są krótkie, bo półgodzinne, ale zawsze pełne niespodzianek recitale. A wszystko po to, by cieszyć się - w czasie spowodowanej pandemią izolacji - kontaktem z kulturą w najlepszym artystycznym wydaniu. Choćby w wersji on-line.

(realizator nagrania: Sebastian Jarus)

Andrzej Filończyk - 26-letni baryton znajdujący się obecnie u progu wielkiej międzynarodowej kariery. W maju 2016 roku otrzymał pierwszą nagrodę oraz nagrodę dla najlepszego polskiego głosu w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Jeden z najczęściej i najchętniej zapraszanych przez wielkie teatry operowe polskich śpiewaków młodego pokolenia wykona - wraz z pianistką Katarzyną Sienkiewicz - słynne arie z oper Mozarta, Donizettiego, Rossiniego i Moniuszki.

Aleksander Dębicz i Jakub Józef Orliński na "Domówce z Dwójką" [WIDEO] >>>>

- Muszę przyznać, że miałem dużo szczęścia. Spotkałem odpowiednich ludzi w odpowiednim momencie swojego życia. Czy to był profesor Bogdan Makal, profesor Eytan Pessen, czy inni nauczyciele oraz dyrektorzy festiwali i oper - każda z tych osób przygotowywała mnie do coraz ważniejszych przesłuchań. Zatem kiedy przychodziły naprawdę ważne występy, to gdzieś czułem z tyłu głowy, że to może być ten przełom, który rozpocznie na poważnie moją karierę - mówił Andrzej Filończyk w radiowej Dwójce, zapowiadając swój koncert.

Zobacz więcej na temat: Domówka w Dwójce Dwójka