"Domówka z Dwójką". Marcin Świątkiewicz i utwory nieskończone [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 16:21
Marcina Świątkiewicza znamy przede wszystkim jako znakomitego klawesynistę, który zachwyca słuchaczy swoimi interpretacjami dzieł wybitnych twórców doby baroku, jak i mniej znanych kompozytorów. W sobotę 25 lipca, podczas Domówki, artysta zasiądł nie przy jednym, lecz aż przy czterech instrumentach (i nie będą to tylko klawesyny!).

Marcin Świątkiewicz fot. Adam Golec 1200.jpg
Marcin Świątkiewicz: utwory, które zagram, łączy hasło "nieskończone"

Co weekend o tej samej porze Program 2 Polskiego Radia organizuje koncerty odbywające się w domach zaprzyjaźnionych z Dwójką artystów. Tym razem zaprasiliśmy na koncert u Marcina Świątkiewicza. 

– Na klawesynie niemieckim zagram dla Państwa Contrapunctus XIV ze Sztuki Fugi Jana Sebastiana Bacha oraz Suitę Louisa Couperina. Przy pomocy klawesynu włoskiego zaprezentuję Toccatę Frescobaldiego. Natomiast na organach zaimprowizuję Ciacconę. Improwizowane będzie też zakończenie Fantazji d-moll Mozarta, którą wykonam na pianoforte – zapowiadał muzyk.

Gospodarz "Domówki z Dwójką" studiował grę na klawesynie i kompozycję w Królewskim Konserwatorium w Hadze oraz w katowickiej Akademii Muzycznej, gdzie obecnie pracuje jako wykładowca. Jest finalistą Międzynarodowego Konkursu im. Telemanna w Magdeburgu (w 2007 roku) oraz I Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego im. Wołkońskiego w Moskwie (w 2010 roku). Gra na różnych typach klawesynów i klawikordów, a także na historycznych fortepianach i organach. 

Jako solista, kameralista i lider zespołów koncertuje na całym świecie. W 2008 roku ukazała się jego pierwsza płyta "Musikalisches Vielerley" z niemiecką barokową muzyką klawiszową. Od tamtej pory nagrał kilka innych albumów m.in. z: Koncertami klawesynowymi J.G. Müthela, Schaffratha i Koncertami skrzypcowymi Schreyfogla (z {oh!} Orkiestrą Historyczną), Sonatami Różańcowymi Bibera (z Rachel Podger, Jonathanem Mensonem i Davidem Millerem) oraz Sonatami fletowymi Telemanna (z Pamelą Thorby, Peterem Whelanem, Elizabeth Kenny i Alison McGillivray).

Regularnie współpracuje z czołowymi polskimi, a także międzynarodowymi zespołami instrumentów dawnych, oprócz {oh!} Orkiestry Historycznej m.in. także z Brecon Baroque i Arte dei Suonatori.

W 2016 roku Marcin Świątkiewicz został nagrodzony Paszportem Polityki za: "wrażliwość i muzyczną erudycję, za błyskotliwe interpretacje i za wszechstronność".

Podczas sobotniego (25.07) koncertu usłyszeliśmy m.in. dzieła nieukończone, takie jak Contrapunctus XIV ze Sztuki Fugi Jana Sebastiana Bacha i III Fantazję d-moll KV 397 Wolfganga Amadeusza Mozarta wykonaną na pianoforte. 

Transmisji koncertu w "Domówce z Dwójką" można było wysłuchać na antenie Dwójki, a także obejrzeć na stronie internetowej  i Facebooku stacji oraz kanale YouTube Polskiego Radia.

Zobacz więcej na temat: Domówka w Dwójce Dwójka