REKLAMA

Janusz Prusinowski: jako dziecko grałem nawet na puszkach po konserwach

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 15:00
- Istnieje głęboka wspólnota muzyczna na świecie. Ona się objawia, gdy się zajrzy do korzeni - mówił w Dwójce Janusz Prusinowski, skrzypek, instrumentalista, kompozytor, badacz folkloru, dyrektor artystyczny Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.
Audio
Janusz Prusinowski
Janusz PrusinowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
57:10 2021_02_27_12_00_14_PR2_Mazurek_słucha.mp3 Mazurek słucha Prusinowskiego (Mazurek słucha/Dwójka)

 


Czy istnieje uniwersalny muzyczny rdzeń zrozumiały dla wszystkich ludzi? Czy dałoby się znaleźć wspólny mianownik dla, dajmy na to, muzyki Mazowsza, krajów Afryki i Azji? Co oznacza dziś pojęcie "muzyka ludowa", kto ją tworzy i kto jej słucha? Między innymi do tych kwestii odnosił się gość audycji "Mazurek słucha" - skrzypek, instrumentalista, kompozytor, badacz folkloru, dyrektor artystyczny Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, Janusz Prusinowski. 


lumpeks koncert 2 10 2020 1200.jpg
Lumpeks. Premiera pierwszej płyty "Lumpeks"

Zobacz serwis Festiwal Folkowy Polskiego Radia NOWA TRADYCJA >>>

- Dużo zrobiłem w życiu, żeby muzyki ze wsi nie wyrwać stamtąd i nie zamienić jej w hipsterską bańkę - mówił Janusz Prusinowski. - W bardzo wielu krajach standardem jest słuchanie muzyki ludowej. W Polsce zmieniła się wieś. Trzeba by się zastanowić, czym dzisiaj jest "lud" i "muzyka ludowa" - dodał.

Muzyka ludowa a popularna

W Polsce najbardziej popularna od jakiegoś czasu jest muzyka disco polo. Zastanawialiśmy się z naszym gościem, czy nie zastąpiła ona dawnej muzyki ludowej. - Nie jestem wrogiem disco polo, bo rozumiem, że ludzie chcą się bawić i do tego ta muzyka służy - mówił Janusz Prusinowski. - Jednak to, że nie ma ona nic wspólnego z tym, jak się muzykowało dwa pokolenia wcześniej, podważa dla mnie jej "ludowość" i autentyczność - dodał. 

Czytaj także:

- Zaskakujące jest to, że gdy się słucha muzyki północnych Indii, Iranu, Azji środkowej, nagle okazuje się, że oni "jadą na trzy", ruszają się na trzy i ta nasza fraza z Nieznamierowic przysłowiowych jest gdzieś tam strasznie azjatycko-korzenno-nieporównywalna - opowiadał gość Dwójki. 


wszystkie mazurki świata 2020 roztocze 1200.jpg
Wiwat, Wszystkie Mazurki Świata!

Gość Dwójki opowiadał, że podczas wspólnego muzykowania z artystami z różnych zakątków świata okazuje się, że może zmienia się rytm, zmieniają się instrumenty, ale melodia pozostaje ta sama. Gdy się sięgnie do korzeni okazuje się, że istnieje głęboka wspólnota muzyczna na świecie.

Czytaj także:

- Nie wszyscy jednak na świecie grają tak samo. Jest ogromne bogactwo, zróżnicowanie rytmów, istnieją rytmy 13/4, albo oparte na frazie języka tureckiego, która jest nieregularna, jest tego mnóstwo - opowiadał Janusz Prusinowski. 


***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Janusz Prusinowski (skrzypek, instrumentalista, kompozytor, badacz folkloru, dyrektor artystyczny Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata)

Data emisji: 27.02.2021

Godzina emisji: 12.00

nk