Damon Albarn z Blur i Gorillaz w "Nocnej strefie"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 07:00
Bohaterem czwartkowej audycji był Damon Albarn. Powróciliśmy do muzycznych korzeni Brytyjczyka w zespole Blur, a także przyjrzeliśmy się jego najnowszemu dokonaniu, czyli albumowi, który niedawno się ukazał. Co zainspirowało artystę?
Damon Albarn
Damon AlbarnFoto: Linda Brownlee/Nasty Little Man/mat. prasowe

12 listopada ukazała się płyta "The Nearer the Fountain, More Pure the Stream Flows", czyli nowy solowy album słynnego Brytyjczyka, znanego choćby z takich grup jak Blur, Gorillaz, The Good, The Bad & the Queen, Rocket Juice & The Moon, czy Africa Express.

Posłuchaj
115:55 2021_12_02 23_00_11_PR2_Nocna_strefa.mp3 Damon Albarn wydał nową płytę (Nocna strefa/Dwójka)

 

- 30 lat temu pojawiła się debiutancka płyta zespołu Blur - mówi Jacek Hawryluk. - Natomiast kilka tygodni temu ukazał się solowy album Damona Albarna i to jest zupełnie inna muzyka, zdradzająca jakieś filharmoniczne ambicje. W jego karierze jest sporo zwrotów, na najnowszej płycie artysta zawędrował na Islandię - mówi Bartek Chaciński. - A tam nawet do filharmonii chodzi się w czapkach - dodaje Jacek Hawryluk.

W programie autorzy dokonali również przeglądu płytowych nowości i wspominali zmarłego w środę (1.12) amerykańskiego kompozytora Alvina Luciera.

***

Damon Albarn to wokalista, kompozytor i producent, zdobywca nagrody Grammy. Dzięki twórczości nawiązującej do wielu rozmaitych stylów, stał się jednym z najbardziej popularnych muzyków angielskich ostatnich 20 lat.

Blur był pierwszym zespołem Damona Albarna. Grupa powstała w 1989 roku w Londynie, na fali powstającego w latach 90. nowego kierunku britpop. W skład Blur wchodzili też: gitarzysta Graham Coxon, basista Alex James i perkusista Dave Rowntree. Grupa jako jeden z najważniejszych zespołów britpopowych w Europie, wywarła ogromny wpływ na ten gatunek. Słynna była rywalizacja o popularność na scenie muzycznej z konkurencyjnym zespołem Oasis, założonym przez braci Liama i Noela Gallagherów.

Zobacz zapowiedź:

(Facebook Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia)

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk

Data emisji: 2.12.2021

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Damon Albarn kończy pracę nad nowym albumem

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 15:24
Dobre wieści z obozu brytyjskiego artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Royal Morning Blue" - nowy utwór Damona Albarna

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 16:29
Artysta nadchodzi z nowym solowym albumem.
rozwiń zwiń