Jimmy Giuffre i mistrzowie klarnetu

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 20:44
60 lat temu Jimmy Giuffre rozpoczął sesje nagraniowe, które miały złożyć się na "Free Fall" - najbardziej awangardowy w dziejach jazzu album stworzony przez klarnecistę. Z tej okazji słuchaliśmy muzyki Giuffrego i innych mistrzów klarnetu.
Jimmy Giuffre (po lewej) razem z Andr Jaume przed 8. Paris Jazz Festival
Jimmy Giuffre (po lewej) razem z André Jaume przed 8. Paris Jazz FestivalFoto: Zdjęcia Magnum/Guy Le Querrec/Forum

Jimmy Giuffre był amerykańskim klarnecistą jazzowym, saksofonistą, kompozytorem i aranżerem. Słynął przede wszystkim z form jazzu, które umożliwiały swobodną wymianę muzyki między instrumentalistami.

Urodził się w 1921 roku w Dallas. Pierwszym instrumentem, na którym zaczął grać – w wieku dziewięciu lat – był właśnie klarnet. Gry na nim uczył się m.in. w North Texas State Teachers College. Z klarnetem nie rozstał się, nawet wstępując do armii. W tym czasie zaczął występować w wojskowej orkiestrze, gdzie grał na saksofonie tenorowym. Później występował również z orkiestrą Buddy'ego Richa czy Jimmy'ego Dorseya. Po przeprowadzce do Los Angeles na początku lat 50. grał w mniejszych big-bandach, współtworząc cool jazz. Rozpoczął także pracę jako kompozytor.

Studyjny album "Free Fall" (Columbia Records) Jimmy Giuffre wydał w 1963 roku. Początkowo krążek nie cieszył się popularnością. Dopiero w 1992 roku, po wznowieniu albumu przez wytwórnię ECM, został uznany za jedno z najbardziej rewolucyjnych nagrań z lat 60. Giuffre tworzył wówczas rewolucyjną muzykę mikrotonową, która była pomijana przez innych jazzowych muzyków awangardowych. 

Na album składa się pięć utworów solowych na klarnet, dwa klarnetowe duety i bas oraz trzy utwory na trio. W skład zespołu - swobodnie improwizującego, bez perkusji - poza Jimmym Giuffrem na klarnecie weszli również: pianista Paul Bley, a także Steve Swallow na basie.

Posłuchaj
116:04 2022_06_08 23_00_20_PR2_Nocna_strefa.mp3 Jimmy Giuffre i mistrzowie klarnetu (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Rafał Księżyk

Data emisji: 8.06.2022

Godzina emisji: 23.00