Polskie Radio
Section05
klarnet

"Ascetic". Mateusz Rybicki: od początku miałem wielką miłość do tradycji jazzu

- Kilka lat temu mieszkałem przez rok w Berlinie. Eksplorowałem tamtejszą scenę muzyki improwizowanej, będąc samemu jej aktywnym członkiem. Pod koniec tego pobytu pozmieniały się u mnie duchowo pewne sprawy i miałem potrzebę pójścia trochę w drugą stronę; tworzenia muzyki, która będzie dawała pewne ukojenie, będzie formą kontemplacji - mówił w Dwójce Mateusz Rybicki, lider grupy Ascetic, która wydała właśnie debiutancką płytę pt. "Ascetic".
Zobacz więcej na temat:  Jazz klarnet Roch Siciński Dwójka płyta MUZYKA

"Wajnberg i babcia" - Andrzej Ciepliński zaprasza na "Miejscówkę z Dwójką"

- Uwielbiam to jak wykorzystywał klarnet, jak prezentował małe fragmenty muzyki klezmerskiej, którą możemy usłyszeć. Uważam, że jest to jedna z lepszych sonat na klarnet i należy ją często grywać - mówił o Sonacie na klarnet Mieczysława Wajnberga Andrzej Ciepliński. Znakomity polski klarnecista wraz z pianistą i kompozytorem Tymoteuszem Biesem wystąpi podczas najbliższej (17.02) "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  klarnet Dwójka Paweł Siwek muzyka klasyczna Mieczysław Weinberg

Jan Jakub Bokun w "Miejscówce" zagra Mozartowskie "arcydzieło wszech czasów"

- Przyjmuje się, że w repertuarze każdego szanującego się klarnecisty znajdują się trzy kwintety klarnetowe ze smyczkami, to jest kwintet Mozarta, kwintet Webera i Brahmsa, ale bezsprzecznie najpiękniejszy z nich dla mnie samego to właśnie kwintet Mozarta. Myślę, że to jest w ogóle najpiękniejszy utwór z klarnetem, jaki kiedykolwiek został napisany - tak klarnecista Jan Jakub Bokun zapowiadał swój występ w ramach Dwójkowego cyklu "Miejscówka z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Jan Jakub Bokun koncerty w Polskim Radiu Dwójka Paweł Siwek klarnet Wolfgang Amadeusz Mozart kwartet smyczkowy instrumentaliści

Jan Jakub Bokun i muzyka Piazzolli na klarnet

- Kiedy mój partner duetowy Krzysztof Pełech usłyszał o moich planach wydania moich nagrań utworów Piazzolli, powiedział, że to nagrania historyczne. I w tej złośliwości była spora cząstka prawdy, ponieważ niektóre mają już dwadzieścia lat - mówił w Dwójce klarnecista, dyrygent, wydawca, animator życia muzycznego Jan Jakub Bokun, który niedawno wydał płytę "Astor Piazzolla: Claritango".
Zobacz więcej na temat:  klarnet płyta tango instrumentaliści Jan Jakub Bokun Dwójka KULTURA Jakub Kukla Astor Piazzolla

Paweł Szamburski: człowiek jest zdolny do piękna, ale i do zła [ZOBACZ WIDEO]

- Niezależnie od tego, co gram, to zawsze zależy mi na ekspozycji dźwięku i pojedynczego gestu. Staram się opowiadać muzyką generalnie o miejscu człowieka w kulturze. Dużo podróżowałem po świecie, graliśmy na żywo muzykę do wczesnych filmów Romana Polańskiego, byliśmy w wielu miejscach - mówił na antenie Dwójki Paweł Szamburski.
Zobacz więcej na temat:  Robert Mazurek Paweł Szamburski Dwójka KULTURA muzyka współczesna klarnet Trio Bastarda

Żaneta Rydzewska. Fizyka, filozofia, relacje w dźwiękach

Wszystko, co weźmie na swój kompozytorski warsztat – klarnet, kościelne organy, kontrabas czy orkiestrę – zamienia w złoto, czyli w wyselekcjonowane alikwoty, interferencje fal dźwiękowych albo np. brzmieniowe izochromie. Jak zwał, tak zwał – chodzi o to, że komponuje fantastyczną muzykę! Kto? Żaneta Rydzewska, która była bohaterką audycji z cyklu "Nowa Polska".
Zobacz więcej na temat:  kompozytor improwizacja klarnet Dwójka MUZYKA Ewa Szczecińska muzyka współczesna

Adam Eljasiński: klarnetowe impresje, francuskie inspiracje [ZOBACZ WIDEO]

– Przeniesiemy się do Francji, kraju będącego Mekką instrumentów dętych, w którym powstał znany nam w obecnym kształcie klarnet, a tradycja wykonawstwa klarnetowej muzyki solowej i kameralnej sięga już ponad dwustu lat – zapowiadał Adam Eljasiński, współgospodarz "Miejscówki z Dwójką" (18.12).
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką koncert klarnet Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Kwintofonia

"Miejscówka z Dwójką". Adam Eljasiński - klarnet solo, w duecie i w kwartecie

- Klarnet pojawił się w moim życiu, gdy miałem 12 lat. Udałem się wtedy do szkoły muzycznej. Komisja powiedziała, że do wyboru jest trąbka, perkusja, fagot albo klarnet i żeby się dobrze zastanowić, skoro mieszkamy w bloku. Wybór był więc raczej oczywisty - wspominał Adam Eljasiński, współgospodarz najbliższego koncertu z cyklu "Miejscówka z Dwójką" (18.12).
Zobacz więcej na temat:  klarnet instrumentaliści Miejscówka z Dwójką Jakub Kukla MUZYKA Dwójka