Czy ptaki dziobią staccato?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2022 07:00
Podczas kolejnej audycji "Karnawał instrumentów" poruszyliśmy temat problemów artykulacyjnych oraz konkretnych problemów instrumentacyjnych na przykładzie konkretnych instrumentów. - Pomyślałem, żeby opowiedzieć o pewnych elementach dzieła muzycznego i o tym, jak kompozytorzy o tych elementach myślą, jak instrumentują daje problemy kompozytorskie i jak te problemy rozwiązują - zapowiadał audycję Łukasz Borowicz.
...
...Foto: Shutterstock/ALEXEY FILATOV

Jednym z naczelnych zagadnień kompozytorskich jest artykulacja. Artykulacja jest kwestią kluczową - zarówno w rozmowie, jak i w muzyce. Dla każdego kompozytora w każdej epoce kwestia artykulacji była niesłychanie ważna. - Oczywiście im bliżej naszych czasów, tym ta kwestia jest precyzyjniej określona w zapisie partyturowym - mówił prowadzący audycję.

Jak podkreślił Łukasz Borowicz, niezmiennie artykulacja łączy się z instrumentacją. Żeby osiągnąć określony efekt, zazwyczaj kompozytor stosuje wypróbowane środki instrumentacyjne. Jednym z nich jest artykulacja scaccato - z włoskiego: 'odrywając'. - Teoretycznie każdy z nas codziennie spotyka się ze staccato - w każdym utworze muzycznym mamy do czynienia z dźwiękami oddzielnymi. Sprawa wydaje się więc prosta, jednak kiedy przyjrzymy się teorii, zapisowi i egzekwowaniu staccato przez zespoły wykonujące muzykę różnych epok, dojdziemy do wniosku, że wszystko się bardzo komplikuje.

Audycję rozpoczęliśmy od utworu Une Symphonie Imaginaire Jean'a-Philippe'a Rameau. - To obrazowy i jednoznaczny utwór, poświęcony artykulacji staccato. Symfonia ta poświęcona jest kurze - sympatycznemu zwierzęciu, które ma to do siebie, że dziobie. Zaś artykulacja staccato to w jakimś sensie jest instrumentalne dziobanie - porównywał prowadzący audycję.


Posłuchaj
61:14 2022_04_08 22_22_43_PR2_Karnawał_instrumentów.mp3 Artykulacja staccato (Karnawał instrumentów/Dwójka)

***

Tytuł audycji: "Karnawał instrumentów"

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 8.04.2022

Godzina emisji: 22.00

Zobacz więcej na temat: Łukasz Borowicz muzyka klasyczna