Baśniowy świat Leśmiana

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 15:00
W cyklu "Literacka sjesta" prezentowaliśmy "Przygody Sindbada Żeglarza" - poetycką opowieść Bolesława Leśmiana, opartą na motywach znanej historii Wschodu o Sindbadzie Żeglarzu z Księgi tysiąca i jednej nocy. Wybrane fragmenty czytał Marek Kondrat.
Bolesław Leśmian
Bolesław Leśmian Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

"Przygody Sindbada Żeglarza" są bajkową poetycką opowieścią należącą do kanonu polskiej literatury dziecięcej. Jej autorem jest Bolesław Leśmian, jeden z najwybitniejszych pisarzy Młodej Polski. Jego opowieść jest oryginalną baśnią opartą na motywach znanej historii Wschodu o Sindbadzie Żeglarzu z Księgi tysiąca i jednej nocy. Mówi ona o przygodach osieroconego bogatego chłopca z Bagdadu mieszkającego w pałacu z wujkiem Tarabukiem, marnym poetą.

Sindbad wyrusza w podróż po świecie za namową tajemniczego Diabła Morskiego, któremu wiatr przywiał wiersze Tarabuka. Morski diabeł proponuje chłopcu podróż w nieznane, dziwy i czary oraz miłość pięknej księżniczki. Trudno opisać, ile barwnych postaci i emocjonujących a pouczających zdarzeń czeka na Sindbada na morzach i egzotycznych lądach.

[powyższy opis pochodzi od wydawcy]

***

Tytuł audycji: Literacka sjesta

Data emisji: 28.06-16.07.2021

Godzina emisji: 15.00

Zobacz więcej na temat: Bolesław Leśmian baśnie
Czytaj także

"Bywalec zieleni". Jarosław Gajewski i biografia Leśmiana

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 16:13
Na rynku wydawniczym ukazała się, dzięki staraniom Wydawnictwa ISKRY, nowa biografia jednego z najwybitniejszych polskich poetów - Bolesława Leśmiana. Wybrane fragmenty książki "Bywalec zieleni" Piotra Łopuszańskiego prezentowaliśmy od 31 maja w cyklu "To się czyta".
rozwiń zwiń