Polskie Radio
Section05
Bolesław Leśmian

Bolesław Leśmian. "Stworzył język, którym można mówić o śmierci"

W twórczości tego poety - uznawanego przez znawców za najbardziej oryginalną indywidualność artystyczną polskiej literatury XX wieku - tematyka nieistnienia należała do kwestii podstawowych i zarazem najtrudniejszych. - U niego wszystko jest bytem ku śmierci - mówił w Polskim Radiu o Bolesławie Leśmianie prof. Michał Głowiński.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Leśmian filozofia literatura poezja śmierć Dwudziestolecie międzywojenne HISTORIA historia Polski

"Krajobraz utracony". Premierowe słuchowisko na podstawie erotyków Bolesława Leśmiana [POSŁUCHAJ]

"Krajobraz utracony" - słuchowisko Dariusza Błaszczyka na podstawie erotyków Bolesława Leśmiana - to utwór poetycko-muzyczny o miłości i zmysłowości, a jednocześnie o śmierci i przemijaniu. Eros i Thanatos współistnieją i przenikają się tu co chwilę i nigdy do końca nie wiadomo, którzy z bohaterów są żywi, a którzy umarli.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Bolesław Leśmian

Bolesław Leśmian. "Trudno przyporządkować go do jednej epoki poetyckiej"

Znany jako autor niezwykłych erotyków. Wykreował współczesny język miłosny polskiej poezji. Na potrzeby wierszy stworzył wiele neologizmów, które określa się mianem leśmianizmów. Przez współczesnych był zupełnie niedoceniany. Mija 86 lat od śmierci Bolesława Leśmiana.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski literatura poezja Dwudziestolecie międzywojenne Młoda Polska Bolesław Leśmian II Rzeczpospolita II RP

Tomasz Konieczny: Alek Nowak to kompozytor myślący teatralnie

- Aleksander Nowak to kompozytor, który dobrze wie, dla kogo pisze, orientuje się w możliwościach głosowych. Są to utwory wymagające, trzeba się ich nauczyć i je wyćwiczyć. Ta współpraca układa się nam dobrze, powstanie opera do "Wesela" Wyspiańskiego. Alek Nowak jako kompozytor myślący teatralnie poradzi sobie z tym świetnie - mówił w Dwójce znakomity bas-baryton Tomasz Konieczny.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Konieczny Dwójka opera poezja Bolesław Leśmian Jakub Kukla Aleksander Nowak

Jan Brzechwa. "Zrozumiały dla dorosłych, dla dzieci, a nawet dla zwierząt"

– Nie uznaję podziału na literaturę dla dzieci i literaturę dla dorosłych. Uważam, że utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa literatura literatura dziecięca literatura polska KSIĄŻKA książki książki dla dzieci proza poezja dzieci dzieciństwo wiersze satyra Bolesław Leśmian prawo autorskie historia Polski HISTORIA pisarz

Tuwim, Broniewski, Leśmian. Poetyckie wybory dziennikarzy Jedynki

Dorota Truszczak o "Lokomotywie", Jakub Domoradzki o podróży ku Itace, Grzegorz Kuzak - marzący o czytaniu "Strof dla Ciebie", i Marcin Kusy - rozważający, czym w istocie jest poezja śpiewana... W związku z przypadającym 21 marca Światowym Dniem Poezji Martyna Podolska pytała dziennikarzy Jedynki o ich ulubione wiersze. 
Zobacz więcej na temat:  poezja Martyna Podolska wiersze Julian Tuwim Władysław Broniewski Bolesław Leśmian

Antoni Lange. Zapomniany poeta i wielbiciel Dalekiego Wschodu

17 marca 1929 roku w Warszawie zmarł Antoni Lange. Był twórcą wszechstronnym: pisał m.in. wiersze i eseje, a także zajmował się tłumaczeniami. W swoich utworach chętnie odwoływał się do religii i filozofii Orientu, pełnymi garściami czerpał również z wielu nurtów artystycznych. Jednym z jego najważniejszych dzieł jest powieść "Miranda", w której można znaleźć nawiązania do okultyzmu oraz literatury staroindyjskiej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA poezja literatura Bolesław Leśmian KSIĄŻKA

Beata Jewiarz: na hasło "Leśmian" pojawia się ożywienie

- W moim odczuciu, a interesuję się twórczością Leśmiana od kilku lat, jest jakiś rodzaj nieobecności tego twórcy. Moglibyśmy się zastanawiać, z czego to wynika, choć - idąc w stronę światła i nadziei - kiedy pojawia się hasło "Leśmian", "spektakl", "poezja Leśmiana", panuje przyjemne ożywienie i radość - mówiła w "Poranku Dwójki" Beata Jewiarz, autorka scenariusza i koncepcji spektaklu "Natura ludzka".
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Leśmian spektakl Paweł Siwek Dwójka poezja TEATR

Болеслав Лесьмян — Якби знову вперше я тебе зустрів

У рубриці «Поетичні діалоги» ми пропонуємо увазі слухачів три вірші Болеслава Лесьмяна в польському оригіналі та українських перекладах Маріанни Кіяновської. Оригінальні тексти читає Марцін Ґачковський, переклади — Антон Марчинський. Болеслава Лесьмяна (1877–1937) у Польщі називають одним із найбільших поетів усіх часів, його любовна лірика вважається неперевершеною. На слова поета часто складали пісні, запрошуємо послухати деякі з них — у виконанні Адама Струга, Кристини Янди, Марека Ґрехути та Мєтека Щесняка.  
Zobacz więcej na temat:  поезія література переклад poezja literatura tłumacz Bolesław Leśmian Marianna Kijanowska poezja śpiewana

Polska Akademia Literatury jako ostoja walki o piękno języka polskiego

89 lat temu, 29 września 1933 roku, ukazało się z dawna oczekiwane rozporządzenie Rady Ministrów powołujące Polską Akademię Literatury. Instytucja, na którą czekało wielu twórców i wydawców literatury w Polsce, miała, wedle założeń pomysłodawcy Stefana Żeromskiego, zajmować się wszelkimi działaniami podnoszącymi poziom literatury polskiej oraz, co oczywiste, opiekować się literatami, twórcami, poetami.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Żeromski Juliusz Kaden-Bandrowski literatura literatura polska II RP Dwudziestolecie międzywojenne Leopold Staff Zofia Nałkowska Bolesław Leśmian Tadeusz Boy-Żeleński

Jan Brzechwa. "Zrozumiały dla dorosłych, dla dzieci, a nawet dla zwierząt"

– Nie uznaję podziału na literaturę dla dzieci i literaturę dla dorosłych. Uważam, że utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa literatura literatura dziecięca literatura polska KSIĄŻKA książki książki dla dzieci proza poezja dzieci dzieciństwo wiersze satyra Bolesław Leśmian prawo autorskie historia Polski HISTORIA pisarz