"Dwie do setki". Nowa audycja Dwójki z okazji 95-lecia Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 12:45
Wybitni twórcy i artyści oraz ich dzieła, a także mało znane lub zapomniane historie ludzi Polskiego Radia. To tematyka audycji "Dwie do setki", która startuje w sobotę (19 września). Bohaterem pierwszego odcinka będzie Grzegorz Fitelberg – kompozytor, dyrygent i skrzypek oraz kapelmistrz i twórca muzycznej potęgi radiowej orkiestry symfonicznej w Katowicach (obecnie NOSPR).  
zdj. il.
zdj. il.Foto: Shutterstock.com/Standret

dyrygent1200.jpg
"Fitelberg to świetny kompozytor, który został genialnym dyrygentem"

Przez ostatnie tygodnie w wakacyjne popołudnia zabieraliśmy w podróże po najpiękniejszych i najciekawszych zakątkach Polski. Po intensywnym lecie i niejednej upalnej nocy kontynuujemy wędrówki - tym razem w audycji "Dwie do setki" będziemy podróżować w czasie. Radio potrafi nas błyskawicznie przenieść, na przykład do lat 30.

Po wakacyjnych podróżach po Polsce w poszukiwaniu ciekawych ludzi i miejsc dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia postanowili wybrać się w podróż w czasie. A dokładniej w przeszłość.

Przewodnikami w tych wyprawach będą wybitne indywidualności współtworzące i piszące na przestrzeni ostatnich niemal stu lat historię publicznego nadawcy. A ich życie i twórczość słuchacze poznają dzięki nowej, dwugodzinnej audycji "Dwie do setki" (soboty w godz. 17.00-19.00), która w jesiennej ramówce zajmie miejsce plenerowego, wakacyjnego cyklu "Dwójka na miejscu".

– Będzie to wieloelementowa słowno-muzyczna opowieść o ludziach, wydarzeniach, tematach i zjawiskach kulturalno-społecznych minionego 95-lecia. Każdy odcinek ma głównego bohatera, wokół którego konstruujemy historię w oparciu o archiwa Polskiego Radia. Będziemy zapraszać gości, z którymi wspominamy minione wydarzenia, czasem: konfrontujemy ich pamięć z tym, co utrwalone na taśmie. Przywołujemy gigantów polskiej kultury. Odkrywamy niesłusznie zapomnianych. A ponieważ nikt nie tworzy w próżni, bohaterami audycji będą też: teatr, kino, muzyka, opera, kabaret, moda czy sport. Postaramy się przedstawić słuchaczom Dwójki wielobarwny pejzaż 95 lat historii Polski i świata – mówią Paweł Siwek i Jakub Kukla, gospodarze pierwszego odcinka audycji.

Spotkanie to poświęcone zostanie postaci wybitnego kapelmistrza, pierwszego twórcy muzycznej potęgi radiowej orkiestry symfonicznej w Katowicach (dziś NOSPR, kiedyś WOSPR) – Grzegorza Fitelberga. Przyjaźń z Szymanowskim, dramatyczne lata wojennej tułaczki, propagowanie polskiej muzyki – między innymi o tych aspektach życiorysu dyrygenta, skrzypka i kompozytora opowiedzą goście audycji. Nie zabraknie również materiałów z archiwum Polskiego Radia.

– Grzegorz Fitelberg to jeden z gigantów życia muzycznego w Polsce XX wieku, postać bardzo zasłużona dla historii Polskiego Radia – mówi Paweł Siwek. – Inny, niż planowany przez nas, kontekst dopisał los, a dokładniej: odejście w ostatnich dniach Jana Krenza, wybitnego ucznia Grzegorza Fitelberga i kontynuatora jego działań w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Opowiemy o tej wyjątkowej sukcesji, przywołamy nagrania archiwalne, opowiemy o sile radiowych zespołów muzycznych i wielkiej przemianie muzycznych instytucji na przestrzeni ostatnich lat, czego najlepszym przykładem jest NOSPR.

A skąd tytuł audycji? – Jubileusz 95-lecia Polskiego Radia daje nam szansę, by świętować, a zarazem, by dobrze przygotować się do stulecia istnienia instytucji. Stąd setka. A dwie dlatego, że po pierwsze: jesteśmy w Dwójce, a po drugie, radiowe archiwa mają siłę natychmiastowego przenoszenia w czasie. Z większą szybkością niż najlepsze pojazdy wyścigowe – wyjaśniają dziennikarze Dwójki.

***

Na audycję "Dwie do setki" w sobotę (19.09) w godz. 15.00-17.00 zapraszają Paweł Siwek i Jakub Kukla.

Zobacz więcej na temat: Jan Krenz

reklama