Agata Szymczewska w hołdzie Henrykowi Wieniawskiemu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 11:03
– W sobotę (10.07) przypada 186. rocznica urodzin Henryka Wieniawskiego, dlatego w programie występu nie zabraknie najpiękniejszych utworów tego wybitnego skrzypka – mówiła Agata Szymczewska, którą usłyszeliśmy i zobaczyliśmy w kolejnej "Miejscówce z Dwójką".

ZOBACZ WIDEO


Agata Szymczewska – laureatka I nagrody, Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu – regularnie występuje na renomowanych scenach w Europie, Azji i obydwu Amerykach, zdobywając uznanie krytyków, dyrygentów oraz orkiestr i festiwali, z którymi współpracuje.

Skrzypaczka występowała w słynnych salach koncertowych, m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, Chicago Symphony Hall, Kennedy Center w Waszyngtonie, Wigmore Hall w Londynie, Théatre des Champs-Élysées w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, Palau de la Música Catalana w Barcelonie, Filharmonii Berlińskiej, Sala São Paulo w Brazylii, Seoul Arts Center w Korei, a także na Tajwanie, w Chinach, Japonii, Kanadzie, Chile, Kolumbii oraz Izraelu pod batutą m.in. Seiji Ozawy, Sir Neville'a Marrinera, Riccardo Mutiego, Andrzeja Boreyki, Maksima Wiengierowa, Krzysztofa Pendereckiego, Johna Axelroda, Jerzego Maksymiuka, Jacka Kasprzyka, Krzysztofa Urbańskiego, Michała Nesterowicza, Antoniego Wita, Jana Krenza oraz w Royal Festival Hall z London Philharmonic Orchestra, którą poprowadził Osmo Vänskä.


Raphael Rogiński.jpg
Raphael Rogiński. Premierowe utwory na gitarę [ZOBACZ WIDEO]

Ważnym punktem kariery, oprócz koncertów solistycznych, jest muzyka kameralna, dzięki której Agata Szymczewska wspólnie koncertowała z wieloma wybitnymi artystami, takimi jak Krystian Zimerman, Martha Argerich, Igor Levit, Anne-Sophie Mutter, Gidon Kremer, Maksim Wiengierow, Mischa Maisky i Yuri Bashmet.

Od 2014 roku Agata Szymczewska jest prymariuszką renomowanego Karol Szymanowski Quartet, który od ponad dwudziestu lat należy do grona najlepszych kwartetów smyczkowych na świecie. W ostatnich latach została uhonorowana m.in. Paszportem Polityki, Nagrodą TVP Kultura w kategorii muzyka poważna oraz czterema Fryderykami. W swoim dorobku fonograficznym ma kilkanaście płyt CD i DVD, wydanych m.in. przez Deutsche Grammophon, Sony Music, Decca Records, Hyperion Records, SWR Music, Universal Music, CD Accord.

Czytaj także: 

Od 2020 roku jest doktorem habilitowanym UMFC w Warszawie oraz prowadzi klasę skrzypiec w ZPSM Nr 1 "Nowa Miodowa". Gra na skrzypcach Nicolo Gaglianiego (1755), użyczonych dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter.

Podczas występu dla słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia towarzyszyć jej będzie Elżbieta Neumann (fortepian). Artystki zagrają w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie "Nowa Miodowa

***

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę (10 lipca) o godz. 19.00. Transmisja na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.