Polskie Radio
Section05
Miejscówka z Dwójką

Krakowski Kwintet Harfowy zaprasza na "Miejscówkę z Dwójką"

- Zapraszamy Państwa do naszego domu, czyli tam, gdzie zazwyczaj ćwiczymy, spotykamy się, tworzymy i pijemy kawę. Tam powstawały nasze pierwsze pomysły - to będzie bardzo prywatne spotkanie - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" harfista Adrian Nowak, który reprezentuje Krakowski Kwintet Harfowy. Grupa będzie gospodarzem najbliższej "Miejscówki z Dwójką" (24.09).
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką harfa Dwójka Jakub Kukla muzyka klasyczna

Sulamita Ślubowska: to ma być przyjemne dla mnie i słuchacza

- Chciałam szczególnie, żeby początek pierwszej części Sonaty Brahmsa przeniósł nas troszkę w jakieś przyjemne miejsce, cokolwiek to znaczy dla danej osoby. Akurat w tej "Miejscówce" bardzo się skupiliśmy, żeby nie pokazywać tylko artystów grających, ale też właśnie miejsca, w których pracowaliśmy - mówiła w "Poranku Dwójki" skrzypaczka Sulamita Ślubowska, gospodyni najbliższej odsłony Dwójkowego cyklu koncertów online.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Sulamita Ślubowska Paweł Siwek koncert skrzypce Konkurs Wieniawskiego Dwójka MUZYKA

Podróż do wieku przepychu i kosztowności z Aetas Baroca [ZOBACZ WIDEO]

Oczarowanie bogatą stylistyką muzyki dojrzałego baroku i chęć dzielenia się jej wyrafinowanym pięknem ze współczesną publicznością sprawiły, że w 2014 roku w Hadze powstał zespół Aetas Baroca. - Jako instrumentaliści pracujemy nad każdym elementem dzieła, podkreślając znaczenie muzyki baroku w jej retorycznym wymiarze - mówią członkowie grupy, która wystąpiła w cyklu "Miejscówka z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  barok Miejscówka z Dwójką koncert

Aetas Baroca: chcemy dzielić się wyrafinowanym pięknem muzyki baroku

- W swoim założeniu mamy dzielenie się ze współczesną publicznością tym wyrafinowanym pięknem, jakie promieniuje z muzyki baroku. Chcemy, jako łącznik pomiędzy kompozycjami twórców poruszających się w określonej tradycji wykonawczej a słuchaczami, udostępniać w jak najczystszej formie możliwość obcowania z pięknem - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Gorajska, której zespół - Aetas Baroca - wystąpi w sobotę 3 września w "Miejscówce z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką barok MUZYKA koncert Dwójka Paweł Siwek

Szymon Mechliński: uderzymy z Michałem w trochę inny klimat

- Z Michałem współpracujemy już od jakiegoś czasu. Pulę repertuarową polskich utworów mamy już naprawdę bardzo dużą. Starałem się też wykorzystać trochę tę szansę i zaproponować mu coś troszeczkę może mniej oczywistego - mówił w "Wybieram Dwójkę" śpiewak Szymon Mechliński. Razem z pianistą Michałem Bielem będzie on gospodarzem najbliższej "Miejscówki z Dwójką" (27.08).
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką śpiew fortepian Monika Zając koncert KULTURA Dwójka

Piotr Zabrodzki - oberek na ksylofon i inne zaskoczenia

- Jest to projekt o tyle ciekawy, iż jest to muzyka zagrana dość "po bożemu", natomiast nietypowe jest instrumentarium. Proszę sobie na przykład wyobrazić wykonanie oberka na takim instrumencie, jak ksylofon - mówił w Dwójce pianista i kompozytor Piotr Zabrodzki, zapraszając na swój koncert w najbliższej "Miejscówce z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka Roch Siciński muzyka ludowa instrumenty muzyczne

Antek Cholewiński i koncert na wiolonczelę i syntezator mowy

- Najczystszym rodzajem ekspresji jest da mnie eksplorowanie własnego języka muzycznego. To jest w pewnym sensie to, co artystycznie daje mi zarówno przyjemność, jak i inspirację - mówił w Dwójce Antek Cholewiński, wiolonczelista i kompozytor, który jest gospodarzem kolejnej odsłony cyklu "Miejscówka z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  wiolonczela kompozytor kompozycja muzyka współczesna Dwójka KULTURA Miejscówka z Dwójką Jakub Kukla Antek Cholewiński

Patryk Zakrocki: blues jest muzyką wartą odkrywania

- W pewnym momencie źle traktowałem bluesa, odłożyłem go na półkę i zapomniałem, co jest jego esencją, co w nim pulsuje. A blues jest muzyką osobistą, daje możliwość opowiedzenia historii i krajobrazu ludzkiej duszy - mówił w Dwójce Patryk Zakrocki, który wraz z grupą Polski Piach zagra w sobotę 23 lipca podczas "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką koncert muzyka współczesna blues Dwójka KULTURA Paweł Siwek Patryk Zakrocki

Ewa Liebchen w "Miejscówce z Dwójką". Muzyka zainspirowana meblami

Najbliższą "Miejscówkę z Dwójką" zainspirowała... wyjątkowa kolekcja mebli autorstwa dwójki młodych polskich projektantów Ewy Bochen i Macieja Jelskiego o nazwie "Oddity". - Taki jest też tytuł utworu, który powstał jako dźwiękowa identyfikacja do tych mebli - mówiła w Dwójce flecistka, solistka i kameralistka Ewa Liebchen.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka Jakub Jamrozek muzyka współczesna design wzornictwo koncert