Polskie Radio
Section05
Henryk Wieniawski

Wicepremier Gliński złożył gratulacje finalistom konkursu im. Henryka Wieniawskiego. "To ważne dla Polski"

- To jest bardzo ważne dla Polski, ale też dla kultury na całym świecie, że tego typu wydarzenia są tak szeroko przyjmowane - mówił w Poznaniu do finalistów konkursu im. H. Wieniawskiego wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Wicepremier podziękował również mediom za profesjonalne relacjonowanie wydarzenia. Jak ocenił, umożliwiło to szerokiej publiczności kontakt z konkursem. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego społeczeństwo Poznań KULTURA MUZYKA

Veriko Tchumburidze: różnorodność w muzyce jest dla mnie bardzo ważna

- Staram się nie ograniczać do zgłębiania muzyki tylko jednej epoki. Ostatnio sporo czasu poświęcałam utworom Schuberta i Schumanna. Kiedyś nie rozumiałam ich muzyki. Dziś jest mi ona bliska - mówiła w Dwójce Veriko Tchumburidze, zwyciężczyni poprzedniej edycji Konkursu im. Henryka Wieniawskiego - w 2016 roku.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego 2022 Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu Dwójka skrzypce Monika Zając koncert

II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego

- Tegoroczna jesień upływa i upływać będzie pod znakiem muzyki Henryka Wieniawskiego. Mówimy o stylu chopinowskim, a czy można mówić o stylu Wieniawskiego? Jak grać Wieniawskiego? O co w tym wszystkim chodzi? Zapraszam na najbliższy "Karnawał instrumentów", którego bohaterem będzie II Koncert skrzypcowy - zapowiadał swą piątkową audycję Łukasz Borowicz.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Borowicz MUZYKA Dwójka Konkurs Wieniawskiego Konkurs Wieniawskiego 2022 Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu

Przygotowania do kolejnego Konkursu Wieniawskiego

- Planowanie tak dużego wydarzenia, jakim jest Konkurs Wieniawskiego, to nie jest tylko ostatni rok. To wiele lat, które u nas było zdeterminowanych przede wszystkim przez pandemię. Tak że wszelkie kwestie związane z układem i programem Konkursu musiały być troszeczkę skrojone pod to, co się może wydarzyć - mówiła w "O wszystkim z kulturą" Karolina Kaźmierczak, p.o. dyrektor Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego skrzypce Jakub Kukla Poznań Dwójka MUZYKA Konkurs Wieniawskiego 2022 Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu

Marek Pasieczny i Krzysztof Pełech: muzyka Wieniawskiego to wyzwanie

- Koncert zaczniemy trzema miniaturami Wojciecha Długoraja z epoki renesansu, a później zagramy preludium Jakuba Polaka. Potem zabrzmią utwory Wieniawskiego w naszym opracowaniu, całość koncertu zamkną impresje polskie mojego autorstwa - mówił o programie najbliższej "Miejscówki z Dwójką" gitarzysta Marek Pasieczny. Jego duet z Krzysztofem Pełechem usłyszymy w Dwójce w sobotę (2.07) o godz. 18.30. Transmisja wideo na stronie internetowej dwojka.polskieradio.pl, Facebooku i kanale YouTube Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka gitara Jakub Kukla

Adam Bałdych: wciąż poszukuję nowych kolorów brzmień na skrzypcach

- Uważam, że skrzypce to instrument, który ma tak wiele form wyrazu, że dla kogoś, kto improwizuje, jest znakomitą przestrzenią do tworzenia. Dlatego nie tylko piszę swoje utwory, nie tylko improwizuję na koncertach, ale również sięgam po dzieła innych kompozytorów i staram się je przetworzyć w bardzo osobisty sposób, aby stały się częściowo moją muzyką - mówił w Dwójce Adam Bałdych, który nagrał nowy album "LEGEND" z wariacjami na temat Henryka Wieniawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bałdych skrzypce Dwójka KULTURA Jakub Kukla

Adam Tadeusz Wieniawski - kompozytor i organizator konkursów muzycznych

72 lata temu, 21 kwietnia 1950 roku, zmarł w Bydgoszczy znany kompozytor, dyrygent i pedagog, członek słynnej rodziny - Adam Tadeusz Wieniawski. W swoim artystycznym życiu zanotował wiele ciekawych i znaczących wydarzeń, którym przewodniczył, kierował i inicjował. To dzięki niemu zapoczątkowany został Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w 1935 roku i od tej pory odbywający się cyklicznie co pięć lat, podobnie do formuły Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina... w którego drugiej (1932) i trzeciej edycji (1937) był przewodniczącym jury.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA MUZYKA

14. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy. "O zwycięstwie decyduje walor brzmieniowy"

- W tym roku do konkursu zgłoszono 88 instrumentów z 14 krajów. Na ilość instrumentów niewątpliwie wpłynęła pandemia, ponieważ nie wszyscy mogli dostarczyć wykonane przez siebie skrzypce. Jednak rekordzistami są lutniści z Polski, bo mamy ich 28, zgłoszono także 19 instrumentów z Włoch - opowiadała Alina Kurczewska o kolejnej odsłonie Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce Dwójka lutnik instrumenty Paweł Siwek KULTURA