Polskie Radio
Section05
Henryk Wieniawski

Marek Pasieczny i Krzysztof Pełech: muzyka Wieniawskiego to wyzwanie

- Koncert zaczniemy trzema miniaturami Wojciecha Długoraja z epoki renesansu, a później zagramy preludium Jakuba Polaka. Potem zabrzmią utwory Wieniawskiego w naszym opracowaniu, całość koncertu zamkną impresje polskie mojego autorstwa - mówił o programie najbliższej "Miejscówki z Dwójką" gitarzysta Marek Pasieczny. Jego duet z Krzysztofem Pełechem usłyszymy w Dwójce w sobotę (2.07) o godz. 18.30. Transmisja wideo na stronie internetowej dwojka.polskieradio.pl, Facebooku i kanale YouTube Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka gitara Henryk Wieniawski Jakub Kukla

Adam Bałdych: wciąż poszukuję nowych kolorów brzmień na skrzypcach

- Uważam, że skrzypce to instrument, który ma tak wiele form wyrazu, że dla kogoś, kto improwizuje, jest znakomitą przestrzenią do tworzenia. Dlatego nie tylko piszę swoje utwory, nie tylko improwizuję na koncertach, ale również sięgam po dzieła innych kompozytorów i staram się je przetworzyć w bardzo osobisty sposób, aby stały się częściowo moją muzyką - mówił w Dwójce Adam Bałdych, który nagrał nowy album "LEGEND" z wariacjami na temat Henryka Wieniawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bałdych skrzypce Henryk Wieniawski Dwójka KULTURA Jakub Kukla

Adam Tadeusz Wieniawski - kompozytor i organizator konkursów muzycznych

72 lata temu, 21 kwietnia 1950 roku, zmarł w Bydgoszczy znany kompozytor, dyrygent i pedagog, członek słynnej rodziny - Adam Tadeusz Wieniawski. W swoim artystycznym życiu zanotował wiele ciekawych i znaczących wydarzeń, którym przewodniczył, kierował i inicjował. To dzięki niemu zapoczątkowany został Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w 1935 roku i od tej pory odbywający się cyklicznie co pięć lat, podobnie do formuły Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina... w którego drugiej (1932) i trzeciej edycji (1937) był przewodniczącym jury.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA MUZYKA Henryk Wieniawski

14. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy. "O zwycięstwie decyduje walor brzmieniowy"

- W tym roku do konkursu zgłoszono 88 instrumentów z 14 krajów. Na ilość instrumentów niewątpliwie wpłynęła pandemia, ponieważ nie wszyscy mogli dostarczyć wykonane przez siebie skrzypce. Jednak rekordzistami są lutniści z Polski, bo mamy ich 28, zgłoszono także 19 instrumentów z Włoch - opowiadała Alina Kurczewska o kolejnej odsłonie Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce Dwójka lutnik instrumenty Paweł Siwek KULTURA Henryk Wieniawski