Smoleńsk

Mariusz Handzlik

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 16:37
Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego
Audio
  • Mariusza Handzlika wspominają Jacek Falfus, poseł PiS i Mirosław Łukaszczuk, rzecznik Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. (PR, kwiecień 2010)
Mariusz Handzlik
Mariusz HandzlikFoto: PR

- Dyplomację miał we krwi – mówią jego współpracownicy. - Teraz Mariusz Handzlik na pewno jest z prezydentem w Niebieskim Królestwie, bo to dalszy ciąg wizyty, za którą odpowiadał.

Trumna z ciałem ministra wróciła do Polski jako ostatnia. Zawsze otwierał i zamykał wszystkie wizyty zagraniczne.

Mariusz Handzlik był bliskim współpracownikiem Lecha Kaczyńskiego. Pracował w Kancelarii Prezydenta od 2006 najpierw jako dyrektor Biura Spraw Zagranicznych, a od 2008 podsekretarz stanu odpowiedzialny za politykę zagraniczną.

Odbył staże zawodowe w Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów i Komisji Stosunków Międzynarodowych Senatu Stanów Zjednoczonych, w Instytucie Rozwoju Społecznego ONZ oraz Stałym Przedstawicielstwie RP przy Kwaterze Głównej NATO w Brukseli.

Od 1992 doradca premiera do spraw polityki zagranicznej. Potem pierwszy sekretarz i radca do spraw polityczno-wojskowych w Ambasadzie RP w Waszyngtonie. Pełnił funkcję ambasadora tytularnego i przewodniczącego Reżimu Kontrolnego Technologii Rakietowych w Paryżu.

W latach 2004-2005 był radcą-ministrem w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Mariusz Handzlik pilotował proces wejścia Polski do NATO.

Miał 45 lat. Osierocił trójkę dzieci.

Spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.


Zobacz więcej na temat: Smoleńsk POLSKA
Śniadanie w Trójce z 10 kwietnia 2010

 

00:00
17:47