Jak właściwie czytać Josepha Conrada?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak właściwie czytać Josepha Conrada?
Joseph ConradFoto: Wikimedia Commons/dp

W świadomości wielu z nas jest jedynie autorem lektur szkolnych. To wielki błąd, bo nie był jedynie pisarzem, a wielkim artystą, którego dzieła można odbierać i czytać na wiele sposobów oraz na wielu poziomach.

Posłuchaj

Jak właściwie czytać Josepha Conrada? (Rok Conrada – audycja specjalna/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Joseph Conrad - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

– Conrad widział prawdę, jedyną i wieloraką. Conrad wiedział, że świat składa się z rozmaitych barw i zapachów. Szczególnie wyczulony był na te ostatnie. Chciałem, by ktoś, kto czyta moją książkę zdawał sobie z tego sprawę, czuł zapachy, które nas otaczają – mówi Michał Komar, autor książki "Piekło Conrada".

Jak zauważają rozmówcy w studiu, Joseph Conrad znał prawdę artysty stojącego przed światem. – Wiedział, że jest częścią świata. Musiał samego siebie poddawać obserwacji, a to jest najtrudniejsze – dodaje Michał Komar. Conrad w swojej twórczości stawiał się między pozycją artysty a uczonego. – Ten pierwszy potyka się o szczegóły świata abstrakcji, który otwiera przed nami ten drugi – wspólnie zauważają Dariusz Rosiak i jego gość.

Czego szukać w twórczości Josepha Conrada, gdy się do niej wraca? Jak interpretować jego myśli i spostrzeżenia? O tym w dołączonym nagraniu, zapraszamy do słuchania. Pozostałe audycje z cyklu "Rok Conrada" można znaleźć tutaj:

• Joseph Conrad jako marka literacka
• Skąd wzięła się siła literatury Conrada?

***

Tytuł audycji: Rok Conrada – audycja specjalna
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Gość: Michał Komar (autor książki "Piekło Conrada")
Data emisji: 26.12.2017
Godzina emisji: 16.07

ml//gs

***

Program 3 Polskiego Radia informuje, że cykl audycji poświęconych Josephowi Conradowi został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Conrad 2017, którego operatorem był Instytut Książki.

. .


Polecane