Ks. Jan Kaczkowski: kocham kapłaństwo, nie znoszę klechostwa

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 13:00
"Jeśli przestaniesz wstawać w nocy do umierających, to spadaj" – to zasada, która przyświecała księdzu Janowi Kaczkowskiemu, kierownikowi Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Duchowny był rozmówcą Michała Olszańskiego w listopadzie 2014 roku. Opowiadał m.in. o swoich zmaganiach z chorobą nowotworową, która, niestety, pokonała go zaledwie półtora roku później, 28 marca 2016 roku.
Ks. Jan Kaczkowski w 2015 roku
Ks. Jan Kaczkowski w 2015 rokuFoto: PAP/Michał Walczak

Posłuchaj
48:33 2020_07_03 12_08_31_PR3_Godzina_prawdy.mp3 Ks. Jan Kaczkowski gościem Michała Olszańskiego (Godzina prawdy/Trójka)

 

Ks. Kaczkowski walczył z nieuleczalnym rakiem mózgu, a mimo to właściwie do swoich ostatnich dni opiekował się pacjentami hospicjum. – To, że schodzę do moich umierających, to nie jest żadna moja zasługa, tylko mój psi księżowski obowiązek. Gdybym przestał schodzić, to byłbym draniem – mówił.

Czytaj także:

Rozmówca Michała Olszańskiego zdawał osobie sprawę ze zbliżającego się "przełomowego w życiu momentu, jakim będzie śmierć".  Jako wierzący mam to szczęście, że staram się nie wpaść w czarną dziurę rozpaczy i mieć perspektywę. Chociaż nie zawsze jest łatwo, nie będę strugał chojraka  wyznał.

Zapraszamy do wysłuchania wzruszającej, optymistycznej rozmowy z ks. Janem Kaczkowskim. Mówił w niej m.in. o tym, dlaczego jest wdzięczny rodzicom za to, że go nie wychowywali...

Niepublikowane kazanie księdza Kaczkowskiego/Wydawnictwo WAM

***

Tytuł audycji: Godzina Prawdy
Prowadził:
Michał Olszański
Gość: Ks. Jan Kaczkowski (polski duchowny rzymskokatolicki, doktor nauk teologicznych, organizator i dyrektor Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio)
Data emisji: 21.11.2014, 3.07.2020
Godzina emisji: 12.05, 12.08

fbi/iwo/kr

Czytaj także

Walka o lepsze życie dla chorych dzieci i walka o dobre imię

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 16:00
Jak się nie poddawać, kiedy jest naprawdę źle - o tym Elżbieta Pomaska, była prezes Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową, opowieda Michałowi Olszańskiemu w "Godzinie prawdy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Miller: nie pomagam ludziom, ja im towarzyszę

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 15:33
Siedzą w zaciszu gabinetów. W sposób profesjonalny pomagają innym ludziom. Nazywani są nawet zawodowymi "pomagaczami". Oficjalnie mówi się o nich psychoterapeuci. Na ogół unikają rozgłosu, ale są tacy, którzy lubią światło jupiterów, kamery i mikrofony. Należy do nich Katarzyna Miller, gość audycji "Godzina prawdy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chory pomaga chorym. Niezwykły ksiądz Jan z Pucka

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 20:00
- Staram się być bardzo otwarty i lubię prowokować, bo uważam, że prowokacja ma ważne zadanie, nie tylko intelektualne - mówi ksiądz Jan Kaczkowski z Pucka. Jak dodaje, pokazuje ona m.in., że ksiądz nie musi być smutny i zawsze dramatycznie poważny.
rozwiń zwiń