Nagrody Mediów Publicznych 2020. Piotr Beczała laureatem w kategorii Muzyka

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 08:20
Andrzej Nowak, Mirosław Bork i Piotr Beczała – to laureaci tegorocznych Nagród Mediów Publicznych w kategoriach Słowo, Obraz i Muzyka. 
Piotr Beczała
Piotr Beczała Foto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

gala1200.jpg
Wręczono Nagrody Mediów Publicznych. "Popularyzacja wyjątkowych osobowości polskiej kultury"

Posłuchaj
02:51 2020_11_17-12-16-29_NMP_Agata_Wozniak.mp3 Nagroda Mediów Publicznych 2020 za nami. Relacja Agaty Woźniak (Trójka do trzeciej)

 

Kapituła nagrody w kategorii Muzyka uhonorowała tenora o międzynarodowej sławie Piotra Beczałę za nieustanną promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych całego świata. W laudacji skrzypek, kompozytor i dyrygent Tomasz Radziwonowicz podkreślił, że Piotr Beczała jest obdarzony niepowtarzalnym głosem, o niezwykle pięknej barwie i sile ekspresji, a jego interpretacje odznaczają się szczerością przekazu i naturalną muzykalnością. – Zawsze promuje muzykę polską, jest niekwestionowanym ambasadorem muzyki Stanisława Moniuszki na świecie – zaznaczył.


Posłuchaj
03:04 PR3_MPLS 2020_11_17-17-21-12.mp3 Nagroda Mediów Publicznych. Piotr Beczała laureatem w kategorii Muzyka. Relacja Agaty Woźniak (Tu Trójka)

 

Ze względu na pandemię koronawirusa Piotr Beczała nie mógł pojawić się na gali, ale przesłał nagranie z podziękowaniem – Ta nagroda została na pewno nadana mi z uwagi na to, że w ostatnim czasie zająłem się Moniuszką, Halka jest mi bardzo bliska i cieszę się, że miałem okazję zaprezentować ją również warszawskiej publiczności –powiedział w nagraniu wyświetlonym podczas gali.

Piotr Beczała (na ekranie) podczas uroczystej gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych PAP/Albert Zawada Piotr Beczała (na ekranie) podczas uroczystej gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych PAP/Albert Zawada

stoparczyk beczała 1200.jpg
Piotr Beczała: sława nie zrobiła ze mną nic

Piotr Beczała jest obecnie uznawany za najlepszego tenora lirycznego na świecie, został laureatem International Opera Award. W ciągu swojej kariery występował między innymi w: Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, San Francisco Opera, wiedeńskiej i Staatsoper i mediolańskiej La Scali. To on doprowadził do wystawienia "Halki" Stanisława Moniuszki w reżyserii Mariusza Trelińskiego na deskach Theater an der Wien. Piotr Beczała wystąpił w przedstawieniu w roli Jontka.


Posłuchaj
14:16 2020_11_17 11_38_35_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Piotr Beczała o karierze scenicznej i nie tylko w rozmowie z Katarzyną Stoparczyk (Trójka do trzeciej)

 

Oprócz Piotra Beczały nominowani do Nagrody Mediów Publicznych 2020 w kategorii muzyka byli: saksofonista jazzowy Zbigniew Namysłowski, lider grupy Perfect Grzegorz Markowski, piosenkarz i kompozytor Stan Borys oraz dyrygent i były dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej Łukasz Borowicz.


Posłuchaj
02:45 2020_11_16 12_33_33_NMP_Namyslowski.mp3 Za intensywność i żar muzyczny. Krzysztof Herdzin o Zbigniewie Namysłowskim (Trójka do trzeciej)

 

Posłuchaj
04:08 2020_11_16-12-14-44_NMP_Borowicz.mp3 Łukasz Borowicz i siła słowiańskiej muzyki (Trójka do trzeciej)

 

Laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo został historyk, profesor Andrzej Nowak, nominowany przede wszystkim za cykl "Dzieje Polski". "To bodaj najważniejsze dzieło, jakie ukazało się w wolnej Polsce, po roku 1989" - podkreślił w laudacji przewodniczący kapituły, krytyk literacki Krzysztof Masłoń. Dodał, że to "monumentalna synteza historii ojczystej", której pierwsze cztery tomy stoją na honorowych miejscach w naszych domowych bibliotekach i niecierpliwie czekają na tomy następne. Odbierając nagrodę, profesor Andrzej Nowak, zaznaczył, że "w szczególności chciałby podziękować za to, że jest nagroda dla Słowa" i, że w mediach publicznych jest na nie miejsce. 


Posłuchaj
02:15 PR3_MPLS 2020_11_17-17-14-46.mp3 Nagroda Mediów Publicznych. Prof. Andrzej Nowak laureatem w kategorii Słowo, w kategorii Obraz uhonorowany został Mirosław Borek. Relacja Agaty Woźniak (Tu Trójka)

  

Wyróżnienie w kategorii Obraz przyznano Mirosławowi Borkowi, reżyserowi, scenarzyście, producentowi i menedżerowi, przede wszystkim za film dokumentalny "Wojna światów" opartego na zrekonstruowanych i pokolorowanych filmach archiwalnych sprzed stu lat. "We współpracy z Krzysztofem Talczewskim, stworzył poruszający i sugestywny obraz wojny polsko-bolszewickiej, który pokazuje nie tylko obronie polskiej niepodległości, ale i walkę kultury z antykulturą oraz cywilizacji z antycywilizacją" - mówił w imieniu kapituły dziennikarz Telewizji Polskiej Przemysław Babiarz. Mirosław Bork jako producent wyprodukował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i seriali, kilka filmów fabularnych i telewizyjnych na rynek polski i niemiecki, kilkaset odcinków programów telewizyjnych. Nadzorował produkcję około 120 filmów fabularnych i wysokonakładowych dokumentalnych. 

Nagrody Mediów Publicznych 2020 | Piotr Beczała/Polskie Radio

IAR/kr

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Już dziś poznamy laureatów

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 11:53
W poniedziałek poznamy laureatów Nagród Mediów Publicznych w trzech kategoriach: Muzyka, Słowo i Obraz. Jej pomysłodawca, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, podkreślał, że ta nagroda to forma mecenatu państwowego nad polskimi twórcami i że media publiczne są obszarem kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Krzysztof Masłoń o nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 10:24
W poniedziałek poznamy laureatów Nagród Mediów Publicznych w trzech kategoriach: muzyka, słowo i obraz. O nominowanych w kategorii słowo, w Polskim Radiu 24 mówił członek kapituły, dziennikarz i krytyk literacki Krzysztof Masłoń. 
rozwiń zwiń