Czytamy "Sanatorium Pod Klepsydrą" w Trójce!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czytamy "Sanatorium Pod Klepsydrą" w Trójce!
Łukasz LewandowskiFoto: Wojciech Dorosz

Kolejny rok przyłączamy się na swój sposób do Narodowego Czytania (miłosne sceny z "Quo Vadis", reżyserzy grają postaci  z "Wesela", młodzi aktorzy interpretujący "Przedwiośnie").

Tym razem mieliśmy do wyboru jedną z małych form prozatorskich. Decyzja była oczywista. Przeczytamy opowiadanie Brunona Schulza z tomu "Sanatorium Pod Klepsydrą" (pierwsze wydanie – 1937) p.t. "Mój ojciec wstępuje do strażaków". Nigdy dotąd (przynajmniej w XXI wieku) nie mieliśmy okazji prezentować prozy Schulza, która wszak poza plastycznymi  baśniowo – realistycznymi opisami odwołuje się do bogatego świata dźwięków. "W pierwszych dniach października powracaliśmy z matką z letniska, położonego w sąsiednim departamencie kraju, w lesistym dorzeczu Słotwinki, przesączonym źródlanym szmerem tysiąca strumieni. Mając jeszcze w uszach szelest olszyn, przetykany  świegotem ptaków, jechaliśmy w wielkiej starej landarze (…) w głębokiej aksamitem wyścielanej alkowie, w którą karta po karcie zapadały przez okno kolorowe obrazy pejzażu, jakby tasowane powoli z ręki do ręki."

Łukasz Lewandowski (fot. Wojciech Dorosz) Łukasz Lewandowski (fot. Wojciech Dorosz)

To zaledwie pierwszy akapit wybranego  opowiadania, pokazujący swoistą onomatopeiczność narracji Schulza. Świat dźwięków był bowiem równie ważny dla niego, jak pejzaż, barwa, kształt czy choćby w pierwszym ze zbiorów opowiadań – "Sklepy cynamonowe" – zapach. Podjęliśmy więc przy okazji Narodowego Czytania  próbę zmierzenia z tą "republiką dźwięków", jakże kuszącą w "teatrze wyobraźni". Nie jesteśmy teatrem, nie dysponujemy jego środkami ani czasem potrzebnym, by te dźwięki oddać, po prostu przeczytamy i tylko fragmenty opowiadania. Stanowi ono rodzaj wspomnienia narratora – małego Józefa – który nie był pewien, czy historia strażackiego ekscesu Ojca była prawdziwa, czy tylko przyśniła mu się, za to – jak!

Opowiadanie składa się z dwóch różnych części: modernistyczno-opisowej oraz groteskowo-onirycznej. Czy udało nam się je oddać, interpretując i dobierając dźwięki , przekonamy się, zdając sobie sprawę, że do tego typu lektury nie mieliśmy w Trójce możliwości przyzwyczaić się.

Łukasz Lewandowski (fot. Wojciech Dorosz) Łukasz Lewandowski (fot. Wojciech Dorosz)

Do przeczytania opowiadania zaprosiliśmy aktora, który brawurowo wcielił się w rolę narratora w słuchowisku dla Sceny Teatralnej Trójki wg opowiadań Gombrowicza ("Tancerz mecenasa Kraykowskiego/Dziewictwo", patrz: pierwsza wakacyjna premiera) – Łukasza Lewandowskiego. Lekturze będą towarzyszyły kompozycje teatralne Adama Żuchowskiego, kierownika muzycznego Teatru Atelier w Sopocie, kontrabasisty, jazzmana.

***

Zapraszamy w przeddzień Narodowego Czytania 2019, czyli w piątek 6 września około godz. 11.45.

Barbara Marcinik, Ewa RedelJanusz Deblessem i Kuba Sadowski.

Polecane