Dzień słońca

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzień słońca
Historia tzw. jugokiosków sięga drugiej połowy lat 60. Prototyp K67 zaprojektował słoweński architekt Saša MächtigFoto: mat. promocyjne

Wystawa, której trzeba dotykać. Miesiąc lwowski we Wrocławiu. Teatr Powszechny w Poznaniu. Kobiety czytają w Łodzi. Hawaikum. Jugokiosk. Tauron Nowa Muzyka. Lesław i Administrator.

Zaczęliśmy tradycyjnie od poleceń. Michał Nogaś zwracał w tym tygodniu uwagę na K67, czyli... jugokioski. Powoli znikają z naszych ulic, są wywożone, palone. Modułowe minibudowle kiedyś były symbolem kapitalistycznego małego handlu, dziś ich los wiele mówi o przemianach, ekspansji sklepów wielkopowierzchniowych i wielkomiejskiej unifikacji. O próbie zachowania jugokiosków w pamięci zbiorowej opowiedzieliśmy wspólnie z Łukaszem Figurą.

Agnieszka Szydłowska zaprosiła do łódzkiego Teatru Nowego. Od kilku lat grupa kobiet zbiera się w Łodzi, by wspólnie publicznie czytać książki napisane przez kobiety i/lub dotyczące kobiet. W tym roku, 6 kwietnia o godz. 18, czytane będą biografie dwóch artystek: Katarzyny Kobro i Zofii Stryjeńskiej. Jak zwykle w towarzystwie autorek, czyli Małgorzaty Czyńskiej oraz Angeliki Kuźniak. Zaprosiła Iza Desperak.

Agnieszka Obszańska polecała HAWAIKUM, tym razem na zdjęciach! Po zebraniu nagród i wyczerpaniu nakładu wydawnictwo postanowiło zrobić dodruk książki, a autorzy zdjęć wyselekcjonowali same perełki, które można zobaczyć na wystawie w FORUM PRZESTRZENIE w Krakowie.

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji >>>

Odwiedzili nas dzisiaj goście. Jako pierwszy Wojtek Kucharczyk, który ponownie współpracuje z festiwalem Tauron Nowa Muzyka. Co przygotował w tym roku? "Nie wyspa, nie kraj... Co to?". Można sprawdzić tutaj >>>


Odwiedzą nas także Lesław i Administrator. Mają nową, wpólna płytę "Piosenki o Warszawie część 2". Prasa donosi: "Po sukcesie pierwszego, poświęconego zakamarkom stolicy, albumu Piosenki o Warszawie z 2013, muzyczny duet postanowił dopisać ciąg dalszy. Nowa płyta to nowi goście i nowe spojrzenia na największe nadwiślańskie miasto. Wśród zaproszonych artystów pojawia się m.in. Pablopavo śpiewający o Królowej Stegien, Sylwia Chutnik deklamująca tekst o sile stołecznych dziewczyn czy Marcin Biernat z Maków i Chłopaków, patrzący na Warszawę z perspektywy peronu". Rozmawialiśmy, słuchaliśmy.

Zajrzeliśmy także do Europejskiej Stolicy Kultury 2016, czyli do Wrocławia. Tam, w piątek, uroczyście zainaugurowano Miesiąc lwowski. Wydarzy się jeszcze wiele, a o szczegółach - z Wrocławia - opowiedział Michał Nogaś i jego goście. RDK z Wrocławia 23 kwietnia - w dniu, w którym miasto z Trójkowym Znakiem Jakości stanie się Światową Stolicą Książki UNESCO.

Tu można posłuchać drugiej godziny audycji >>>

Wspólnie z Katarzyną Stoparczyk odwiedziliśmy warszawską Zachętę i wystawę "TU CZY TAM" Współczesna polska ilustracja dla dzieci…, o której opowiedziała nam jej kuratorka i pomysłodawczyni, Ewa Solarz. Mówiła także o tym, z czego licznie odwiedzające wystawę dzieci (to słychać w tle) ucieszą się najbardziej...

W telefonicznym skrócie pomknęliśmy przez PoznańKraków i Opole. Nieco dłużej zatrzymaliśmy się w Poznaniu w związku z nową inicjatywą Centrum Kultury Zamek. Andrzej Maszewski opowiedział o projekcie "teatr powszechny". Powszechny = dla wszystkich. Co to dokładnie oznacza?

Na FB jesteśmy 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy:
Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obsańska, Michał Nogaś
Data emisji:
2.04.2016
Godzina emisji:
12.05

Polecane