Czy Donada Trumpa czeka impeachment?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 16:00
Czy Donald Trump złamał prawo, sugerując, by Ukraina wszczęła śledztwo w sprawie syna Joe Bidena i jego ukraińskich interesów? W sprawie prezydenta USA rozpoczęło się dochodzenie. Wielu demokratów domaga się, by zaowocowało ono impeachmentem.
Audio
  • Donald Trump ma kłopoty (Trójka/Raport o stanie świata)
Obywatele protestujący przeciwko Donaldowi Trumpowi na wiecu w Bostonie
Obywatele protestujący przeciwko Donaldowi Trumpowi na wiecu w BostonieFoto: shutterstock.com/Heidi Besen

W rozmowie z prezydentem Ukrainy, Volodymyrem Zelenskym, Trump zachęcał do wszczęcia dochodzenia w sprawie działalności syna Joe Bidena – Huntera, który pełnił funkcję dyrektora w jednej z ukraińskich firm gazowych. W ten sposób chciał zaszkodzić swojemu potencjalnemu rywalowi w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Anonimowy sygnalista, który później okazał się jednym z funkcjonariuszy CIA, ujawnił, że Trump użył stanowiska, by zachęcić obce państwo do wywarcia wpływu na wybory prezydenckie w USA w 2020 roku.

We wpisie na Twitterze Donald Trump zarzucił demokratom, że jest to "polowanie na czarownice" a kierujący tą procedurą Adam Schiff "próbuje go oczernić i fałszywie oskarżać". 27 września demokraci w Izbie Reprezentantów wezwali pod groźbą kary sekretarza stanu Mike'a Pompeo do dostarczenia żądanych przez nich dokumentów niezbędnych, według nich, do prowadzenia dochodzenia przeciwko prezydentowi.

– Powstał list trzystu wysokich rangą oficjeli, którzy zajmują się dyplomacją i bezpieczeństwem narodowym w Stanach Zjednoczonych. List popiera to śledztwo i nawołuje do ujawniania jak największej ilości informacji, które mogą tę sprawę jednoznacznie wyjaśnić i naświetlić naturę relacji Zelenskiego z Trumpem. Zdecydowanie jesteśmy w przededniu otwarcia procedury impeachmentu, tylko pozostaje pytanie: czy ta procedura będzie pracowała tylko na niekorzyść Trumpa? Jak rozumiem, Trump będzie zainteresowany ujawnieniem jak największej ilości danych i informacji dotyczących Bidena i jego syna – mówił Zbigniew Parafianowicz, dziennikarz "Gazety Prawnej".

W audycji również:

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Autorka materiału dodatkowego: Wioletta Myszkowska
Goście: Paweł Cywiński (portal post-turysta.pl)Grzegorz Dobiecki (Polsat News)Zbigniew Parafianowicz (dziennik "Gazeta Prawna")
Data emisji: 28.09.2019
Godzina emisji: 15.09

IAR/kr

Czytaj także

Czy Donald Trump jest zmęczony Europą?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 16:00
Prezydent Trump odwołał wizytę w Polsce, ale amerykańska polityka wobec Polski i Europy Środkowej ciągle istnieje. Na czym ona polega?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z brexitem?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 16:14
Czy Borys Johnson będzie premierem rządzącym Wielką Brytanią najkrócej w historii? Czy jednak jego plan wyciągnięcia Londynu z Unii za wszelką cenę powiedzie się?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyborcza gra o Dolinę Jordanu. "Histeryczny krok"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 16:40
Tuż przed wyborami izraelski premier zapowiada aneksję Doliny Jordanu. – To zgrany wyborczy numer Benjamina Netanjahu. Podobnie zachował się kilka dni przed kwietniowymi wyborami, obiecując aneksję poszczególnych osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu – mówi dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
rozwiń zwiń