Polskie Radio
Section05
Agata Kasprolewicz

Putin w Teheranie chce "uspokoić irańskiego partnera"

- Jest taka święta zasada w polityce rosyjskiej, że dla Rosji znacznie bardziej niebezpiecznym jest Iran proamerykański, niż Iran posiadający broń jądrową. Pomimo różnych rozbieżnych interesów rosyjsko-irańskich, Rosja musi dbać o to, aby nie doszło do ponownego zbliżenia irańsko-amerykańskiego - mówiła na antenie radiowej Jedynki dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Agata Kasprolewicz Krzysztof Renik Agnieszka Bryc Iran Rosja Stany Zjednoczone katalonia Carles Puigdemont

Senegal – kraj, który potrzebuje pomocy

Senegal to kraj, który może cieszyć się nie tylko piękną muzyką, ale też stabilną sceną polityczną, brakiem wojen czy głodu, a mimo to stale potrzebuje pomocy rozwojowej. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdzał to Dariusz Rosiak, który odwiedził wioskę 150 km od Dakaru, gdzie na środku sawanny polskie stowarzyszenie Navegadores buduje toalety.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Rosiak Senegal pomoc Afryka Trójka Austria katalonia Iran Donald Trump Adrian Bąk Agata Kasprolewicz

„Nie ma wątpliwości, że Merkel wygra wybory”

W niedzielę Niemcy wybierają deputowanych do Bundestagu. Uprawnionych do głosowania jest 61 i pół miliona obywateli. Kampania wyborcza trwała do ostatnich godzin. Kandydatka chadeków Angela Merkel ostatnie wiece wyborcze zorganizowała w Monachium i rodzinnym Uckermark, natomiast jej kontrkandydat z SPD był w Akwizgranie. O wyborach w audycji Północ-Południe mówiła Agata Kasprolewicz z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy wybory w Niemczech Angela Merkel Agata Kasprolewicz AfD imigranci w Europie CDU SPD

Niemcy przed wyborami. Jakie są nastroje w społeczeństwie?

Niemieckie wybory tylko na pozór mogą wydawać się oczywiste. Sondaże wskazują na wygraną kanclerz Angeli Merkel, jednak nie jest pewne, jakie partie będą w koalicji. Kampania ujawniła podziały w niemieckim społeczeństwie - oceniła korespondentka Polskiego Radia w Berlinie, Agata Kasprolewicz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Agata Kasprolewicz wybory w Niemczech Wybory w Europie Michał Żakowski Grzegorz Ślubowski

Wybory parlamentarne w Niemczech. AfD trzecią siłą?

Najgorszy w historii wynik SPD, zdecydowana przewaga CDU i prawdopodobieństwo, że antyislamska AfD może zostać trzecią siłą polityczną w Niemczech. Tak prezentują się ostatnie wyniki sondaży przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech. W niedzielę 24 września obywatele Niemiec wybiorą nowy Bundestag. W magazynie „Świat w powiększeniu” Agata Kasprolewicz, specjalna wysłanniczka Polskiego Radia, przyjrzała się przedwyborczym nastrojom panującym w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Niemcy przed wyborem wybory w Niemczech Agata Kasprolewicz AfD CDU SPD

Papież w kraju, gdzie przemoc jest codziennością

- Co prawda Kolumbia jest mniej podzielona niż piętnaście lat temu, ale wciąż jest tam dużo przemocy, która nie zakończy się z dnia na dzień – oceniał w magazynie "Więcej świata" Maciej Okraszewski, twórca portalu "Dział Zagraniczny" i współpracownik tygodnika Polityka. W kraju tym z pięciodniową wizytą przebywa obecnie papież Franciszek. 
Zobacz więcej na temat:  Kolumbia ŚWIAT Agata Kasprolewicz papież Franciszek Ukraina Unia Europejska