Piramida Carstensza i Góra Kościuszki za jednym zamachem

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 08:55
– Wyprawa ta była wyzwaniem bardziej ze względu na logistykę, pogodę i formalności niż ze względu na to, że był to sportowy wyczyn – wyznaje podróżnik i alpinista, Michał Leksiński, który wrócił z kolejnej ekspedycji. Gdzie wybrał się tym razem?
Audio
  • Michał Leksiński o najtrudniejszej górze w Koronie Ziemi (Audycja Pod-Różna/Trójka)
Piramida Carstensza
Piramida CarstenszaFoto: shutterstock.com/Almazoff

Naszemu rozmówcy podczas jednej ekspedycji udało się zdobyć piramidę Carstensza, która jest najwyższą górą na Nowej Gwinei oraz najwyższy szczyt Australii – Górę Kościuszki.

– Piramida Carstensza jest górą położoną w bezpośredniej bliskości największej na świecie kopalni odkrywkowej złota i miedzi. Obecnie jest dostępna wyłącznie przy użyciu helikoptera. Trzeba dotrzeć helikopterem na wysokość 4300 metrów do bazy, a następnie wspinać się. Bardzo długo czekaliśmy na idealne warunki pogodowe, na wylot helikopterem oczekiwaliśmy tydzień – opowiada Michał Leksiński.

Jakie wymagania muszą spełnić wspinacze, którzy chcą zdobyć piramidę Carnstensza? Jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich w otaczającej górę dżungli? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Audycja pod-Różna
Autor: Marcin Pośpiech
Gość: Michał Leksiński (podróżnik, alpinista)
Data emisji: 6.09.2019
Godzina emisji: 8.48

kr/kw

Czytaj także

Australia – raj na drugim krańcu świata. Czy na pewno?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 08:50
– Choć wydaje nam się, że Australia jest nam bliska kulturowo, to różnice są spore. Wszystko zależy od tego, czy jestesmy w stanie się otworzyć, zaaklimatyzować i polubić tę inność – mówi mieszkająca w Melbourne Beata Poznerowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to uśmiechnąć się''. Michał Leja uczy, jak fotografować w podróży

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 08:48
O trudnej sztuce fotografowania w taki sposób, by w zdjęcie ukazywało prawdę o drugim czlowieku i miejscu, w ktorym przebywamy, rozmawiamy z doświadczonym w podróżowaniu fotografem, Michałem Leją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki Szlak Himalajski i Bartosz Malinowski – trzeci etap za nim

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 08:50
Bartosz Malinowski zakończył właśnie trzeci etap Wielkiego Szlaku Himalajskiego, którego postępy relacjonowalismy w poprzednich wydaniach audycji. Czas na podsumowanie tej wyprawy!
rozwiń zwiń