Minister skarbu: gazoport w Świnoujściu otwarty w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 09:03
Konkretnej daty jeszcze nie ma, ale minister skarbu Włodzimierz Karpiński zapewnia, że jeszcze w 2015 roku zostanie otwarty gazoport w Świnoujściu. Jak tłumaczył gość Trójki, obecnie większość prac związanych z budową została już zakończona.
Audio
  • Minister skarbu Włodzimierz Karpiński (Salon polityczny Trójki)
Minister skarbu Włodzimierz Karpiński
Minister skarbu Włodzimierz Karpiński Foto: Polskie Radio

- Dzisiaj 97 procent gazoportu jest wykonane in gremio, we wszystkich aspektach. 100 procent jeśli chodzi o dostawę, o aparaturę i projektowanie. Te trzy procent to jest kwestia uszczegółowienia rozruchów technologicznych - powiedział Karpiński. Minister wyjaśnił, że żadnej konkretnej daty nie poda, "dopóki spółki się nie porozumieją w sposób handlowy".

NIK krytycznie ocenia długą budowę gazoportu LNG w Świnoujściu >>>

Szef resortu skarbu komentował też ostatnie zamieszanie wokół SKOK. Media ujawniły, że wiceminister Rafał Baniak wręczał rok temu nagrodę Crystal Dragon of Success szefowi SKOK Wołomin. - To był bardzo szeroki program, który w ramach działalności "Polish Market" honorował wielu aktorów życia gospodarczego, w tym prezesów różnych branż. Trudno mi powiedzieć, w jakim trybie kapituła doceniła działalność gospodarczą tego podmiotu, natomiast nie było to traktowane wybiórczo - wyjaśniał Włodzimierz Karpiński.

Jego zdaniem, kłopoty SKOK obciążają za to kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudę. - SKOK, które naraziły miliony obywateli, miliony ciułaczy, miliony oszczędzających na straty tak naprawdę były prowadzone przez dzisiejszego kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudę w taki sposób, aby państwo nie gwarantowało oszczędności - powiedział minister.

Jak mówił, to właśnie w wyniku działań Dudy i skierowania odpowiedniej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego SKOK pozostawały przez lata poza nadzorem KNF. Zmieniło się to dopiero w 2012 roku.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Gość Trójki wypowiadał się także na temat gazu łupkowego. W ocenie ministra skarbu, sprawa wydobywania tego surowca w Polsce nie została definitywnie zamknięta. Jak konkretnie może się to rozwijać? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

***
Tytuł audycji:
Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość:
Włodzimierz Karpiński (minister skarbu)
Data emisji:
24.03.2015
Godzina emisji:
8.13

asop/fbi

Czytaj także

Andrzej Duda: jestem przeciwnikiem zamykania kopalni

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 10:05
Andrzej Duda z Prawa i Sprawiedliwości krytykuje w "Salonie politycznym Trójki" rządowy plan reformy górnictwa. Nie może zrozumieć, dlaczego próbuje się zamykać kopalnie, które wydobywają dobry węgiel i mają możliwość dochodowej działalności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Ziobro: SKOK są przedmiotem napaści ze strony PO

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 09:24
- Każdy uważny obserwator życia politycznego w Polsce wie, że Platforma Obywatelska od kilku dobrych lat prowadziła wojnę podjazdową wobec SKOK - mówi w "Salonie politycznym Trójki" Zbigniew Ziobro, prezes Solidarnej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera SKOK Wołomin. "Związki polityki i biznesu zawsze są niebezpieczne"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 11:14
Afera wokół SKOK Wołomin zatacza coraz szersze kręgi. Ugrupowania polityczne obwiniają się nawzajem o związki z oskarżonym szefostwem, a w sprawie pojawiają się kolejne pytania. Goście "Śniadania w Trójce" szukali winnych problemów, jakie z powodu afery w SKOK dotknęły tysięcy Polaków.
rozwiń zwiń