Komisarz UE: niemieckie przepisy grożą zdemolowaniem rynku unijnego

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 09:20
- Decyzję Komisji Europejskiej w sprawie przepisów o niemieckiej płacy minimalnej poznamy w ciągu tygodni, nawet dni - ujawniła w Trójce komisarz UE Elżbieta Bieńkowska.
Audio
  • Elżbieta Bieńkowska, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług o przepisach ws. płacy minimalnej w Niemczech, o unijnym rynku i wyborach w Wielkiej Brytanii (Salon polityczny Trójki)
Elżbieta Bieńkowska
Elżbieta BieńkowskaFoto: Komisja Europejska/European Commission Audiovisual Service

Na nowe niemieckie prawo w sprawie płacy minimalnej poskarżyło się 17 krajów - mówiła w Trójce  Elżbieta Bieńkowska, unijna komisarz UE do spraw rynku wewnętrznego i usług. Komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług powiedziała, że ten problem tylko tytułowany jest jako przepisy o płacy minimalnej. Zastrzegła, że KE jest za ideą europejskiej płacy minimalnej. - Tu jednak mówimy o całym pakiecie dodatkowych obciążeń administracyjno-biurokratycznych dla zagranicznych przedsiębiorców przejeżdżających przez Niemcy - wyjaśniła.

Według Elżbiety Bieńkowskiej wszystko wskazuje na to, że wyżej wspomniane niemieckie przepisy naruszają zasady wolnego rynku i stąd, w jej ocenie, KE powinna odpowiednio zareagować. Jej zdaniem decyzja powinna zapaść za kilka dni. - Gdyby takie przepisy wprowadziły inne kraje, w jeszcze szerszym zakresie, to zdemolowałoby wspólny rynek europejski - powiedziała.

Elżbieta Bieńkowska przewiduje, że będzie zgoda na tzw. kabotaż - to jest by zagranicznych kierowców, jeżdżących na terenie Niemiec, obowiązywały stawki ustalone w tamtejszym prawie. Komisja Europejska odniesie się natomiast do tranzytu i transportu międzynarodowego.

Co podpowiada komisarz kolegom w sprawie pomocy dla polskich kopalń? Czy Elżbieta Bieńkowska obawia się wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki

Prowadził: Marcin Zaborski

Gość: komisarz Unii Europejskiej Elżbieta Bieńkowska

Data emisji: 07.05.2015

Godzina emisji: 8.13

agkm/fbi

Czytaj także

Francja chce ograniczyć konkurencję ciężarówek z Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 08:08
Kolejny po Niemczech kraj, Francja, chce wprowadzić płacę minimalną - 9,61 euro na godzinę - dla kierowców w transporcie międzynarodowym i w kabotażu. To kolejna odsłona w walce krajów zachodnich o ograniczenie działalności tańszych przewoźników z Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja Europejska naciska na Niemcy w sprawie płacy minimalnej

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 15:20
Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska poinformowała, że KE zwróciła się do Niemiec z pytaniami w sprawie tamtejszych przepisów o płacy minimalnej. Jeśli okaże się, że regulacje naruszają wspólny rynek, to opowie się za interwencją - dodała Bieńkowska.
rozwiń zwiń